tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.1.2020

Tarladan tiyatroya kadınların başarı öyküsü

Tarladan tiyatroya kadınların başarı öyküsü

Bilecik’te tiyatro eğitimi alan üretici kadınlar, sahneledikleri oyunda tarladan tiyatro sahnesine uzanan kendi öykülerini anlatıyor.

Bütün dünya bir tiyatro sahnesidir ve tüm erkekler ile tüm kadınlar yalnızca oyunculardır…” William Shakspeare’in Size Nasıl Geliyorsa oyununda geçen bu ünlü replik hem yaşamın bir tiyatro oyunundan farklı olmadığını, aynı şekilde tiyatronun da yaşamın bir yansımasından farksız olduğunu anlatıyor.

Bilecik’te “Tarladan Tiyatroya” projesine katılan üretici kadınlar da kendi yaşamlarını işte bu şekilde tiyatro sahnesine taşıdı! Bilecik Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıl başlattığı projede 7 üretici, tam da kendi öykülerini, yani tarladan tiyatroya uzanan yolculuklarını anlatan bir oyun sergiledi.

Öğrenciler yazdı onlar sergiledi

Bilecik merkeze bağlı Yeniköy ve Gölpazarı ilçesindeki Kurşunlu köyünden projeye gönüllü olarak katılan üretici kadınlar, öncelikle Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tiyatro ve Sahne Sanatları Kulübü öğrencilerinden 1 ay boyunca tiyatro eğitimi aldı. Eğitim ve prova sürecinin ardından ise yine öğrencilerin kaleme aldığı Tarladan Tiyatroya oyununu Kasım ayında sahneye koydu.

tarladan-tiyatroya-kadinlarin-basari-oykusu2.jpg

Yeni oyun yolda

Ancak sahnenin büyüsü yaşayan ve beğeni toplayan üreticiler için tiyatro sevgisi projenin bitmesiyle son bulmadı! Yeni bir oyun talebinde bulunan kadın üreticiler, bugünlerde bir önceki oyundaki öykünün devamı niteliğinde yeni bir oyunun hazırlıklarını üretim yaptıkları tarla ve bahçelerde sürdürüyor.

Bu üreticilerden biri olan 58 yaşındaki Necla Türker, tiyatro ile birlikte adeta bir günde hayatının değiştiğini söylüyor. “Biz köyde tarladan eve, evden pazara giden insanlardır. Fakat bu proje ile tiyatroyla tanıştık ve çok güzel anılar yaşadık” diyen Türker, bundan sonra da tiyatrodan kopmak istemediklerini dile getiriyor.

Tarlada hem üretim hem ezber yapıyorlar

Proje öncesinde tiyatroya dair bir fikirleri olmadığını söyleyen 42 yaşındaki Fevziye Çobanoğlu ise, “Bir gün öğrenciler bizi ziyarete geldi ve ‘Sizinle tiyatro çalışması yapalım’ dedi. Daha sonra bir anda kendimizi sahnede bulduk. Işıkların altında mükemmel bir deneyim yaşadık. Şimdi de tarlada hem çalışıyor hem de ezber yapıyoruz” diyor.

tarladan-tiyatroya-kadinlarin-basari-oykusu1.jpg

Üreticilerin tiyatroda büyük bir başarı ortaya koyduğunu söyleyen Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, “Oyun sayesinde kadın üreticilerimizin kendilerine olan güvenleri arttı. Önümüzdeki günlerde bir kez daha sahne alacaklar ve talep olursa Türkiye’nin birçok yerinde de sahne almaya hazırlar” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.