tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.1.2020

Türk vişnesi ABD’de dayanışmayla aklandı

Türk vişnesi ABD’de dayanışmayla aklandı

ABD’de Türk vişnesine ek vergi uygulanması talebine karşı ortak tavır gösteren ihracatçı birlikleri, açılan davanın düşmesini sağladı.

Türkiye’den ABD’ye ihraç edilen kurutulmuş vişnelere dair Türkiye aleyhine açılan soruşturma sonuçlandı. Türk menşeli ürünlerin ithalatına ek vergi konulması talebinin ardından ABD Uluslararası Ticaret İdaresi’nin aldığı kararın bozulmasıyla Türkiye’deki üretici ve ihracatçılara rahat bir nefes aldı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında ABD’li üreticiler, Türkiye’den ithal edilen vişne ve vişne içeren kurutulmuş meyve karışımlarının yerli ürünlerden daha ucuza satılması nedeniyle harekete geçmiş ve bu ürünlere yüzde 650 oranında ek vergi uygulanmasını talep etmişti. Talep üzerine ülkede Türk ürünlerine dair anti-damping ve “telafi edici vergi” soruşturması başlatılmıştı.

turk-visnesi-abd-de-dayanismayla-aklandi2.jpg

TBMM gündemine de gelmişti

Türkiye’nin ABD’de pazarında piyasa değerinin altında kurutulmuş vişne satarak adil rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle açılan dava Haziran ayında TBMM’de de gündeme gelmişti. Türk vişnesinin ABD’de kilosu 1,7 dolardan satıldığını belirtilen davanın aleyhte sonuçlanması halinde Türkiye’nin yaklaşık 10 milyon TL değerindeki ihracat hacmini kaybedeceği dile getirilmişti.

Ağır vergi yükü getirecekti

İlk olarak 23 Eylül’de açıklanan ön kararda Türk firmalarına yönelik yüzde 542 damping marjı ve yüzde 204 sübvansiyon marjı ile ağır bir vergi uygulanması öngörülmüştü. Soruşturmanın başlamasıyla harekete geçen ihracatçı birlikleri ise Ticaret Bakanlığı temsilcileri ve sektör kurullarıyla ortak hareket ederek bu kararı tersine döndürmeyi başardı.

turk-visnesi-abd-de-dayanismayla-aklandi1.jpg

5’e 2 oyla kazanıldı

Buna göre ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, Türkiye menşeli kurutulmuş vişne ürünlerinin ülke pazarında mevcut fiyatlarla satılmasından ABD’li üreticilerin zarar görmediğine hükmetti. 5’e 2 oyla alınan bu karar Türkiye cephesinde sevinçle karşılandı.

Koordineli çalışmayla sonuç alındı

Bu sonucun alınmasında ilgili sektör kurullarının birliktelik içinde ve hızlı şekilde hareket etmesinin etkili olduğunu söyleyen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, “Dava ihracatçı birlikleri, firmalar ve resmi kurumlarımız koordineli bir şekilde çalıştığında olumlu sonuçlar alabildiğini gösteriyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!