tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.12.2019

Brüksel lahanasında fiyat uçurumu büyüyor

bruksel-lahanasinda-fiyat-ucurumu-buyuyor1.jpg

Brüksel lahanasında tarla fiyatı ile market fiyatları arasında oluşan dengesizlik hem üreticilerin hem de tüccarların tepkisine neden oluyor.

Türkiye’de sebze pazarının oyuna geç dahil olan ve hak ettiği önemi bir türlü yakalayamayan bir ürünü var: Brüksel lahanası. Giderek daha çok tanınsa da tüketimi yoğunlukla büyük şehirlere sıkışmış olan sebze kimi bölgelerde alternatif ürün olarak, kimisinde ise istikrarlı bir tercih olarak üretime konu oluyor.

Tarım arazilerinde Brüksel lahanasına yer ayrılan en önemli illerden biri olan Bursa’da bugünlerde üreticiler ürünün pazar yolculuğundaki fiyat dengesizliğinden şikayetçi. Bölgede üreticinin elinden yaklaşık 3 TL’den çıkan ürünler pazara ulaştığında ise tüketici karşısına neredeyse 20 TL’ye kadar varan fiyatlarla çıkabiliyor.

Üretici bu maliyetlerle ayakta duramaz

Üretilerin Brüksel lahanasından kâr edemediğini söyleyen tüccar Yusuf Ermiş, “Üretici ürünün fidesini 35 kuruşa alarak büyütmek için 4 ay mücadele veriyor. İlaçlama, gübreleme, işçilik ve paketlemeyle birlikte bir kök başı maliyeti 1 TL’yi geçiyor. 7 dönüme ekili Brüksel lahanasının maliyeti 12 bin TL. Bu koşullarda üreticinin ayakta durma şansı var mı?” diyor.

Brüksel lahanasında fiyat uçurumu büyüyor

Üreticiden 3 TL’ye satın aldığı ürünü 3,5 TL’ye sattığını söyleyen Ermiş, “Benim sattığım ürünün markette 18,5 TL’ye satıldığını gördüm. Yüksek fiyatlara karşı pazarcılar günah keçici ilan ediliyor. Ama ne yazık ki marketler hala denetlenmiyor. Ürünü yetiştiren de tüccar da tüketici de isyan ediyor” diye konuşuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.