tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.12.2019

Brüksel lahanasında fiyat uçurumu büyüyor

bruksel-lahanasinda-fiyat-ucurumu-buyuyor1.jpg

Brüksel lahanasında tarla fiyatı ile market fiyatları arasında oluşan dengesizlik hem üreticilerin hem de tüccarların tepkisine neden oluyor.

Türkiye’de sebze pazarının oyuna geç dahil olan ve hak ettiği önemi bir türlü yakalayamayan bir ürünü var: Brüksel lahanası. Giderek daha çok tanınsa da tüketimi yoğunlukla büyük şehirlere sıkışmış olan sebze kimi bölgelerde alternatif ürün olarak, kimisinde ise istikrarlı bir tercih olarak üretime konu oluyor.

Tarım arazilerinde Brüksel lahanasına yer ayrılan en önemli illerden biri olan Bursa’da bugünlerde üreticiler ürünün pazar yolculuğundaki fiyat dengesizliğinden şikayetçi. Bölgede üreticinin elinden yaklaşık 3 TL’den çıkan ürünler pazara ulaştığında ise tüketici karşısına neredeyse 20 TL’ye kadar varan fiyatlarla çıkabiliyor.

Üretici bu maliyetlerle ayakta duramaz

Üretilerin Brüksel lahanasından kâr edemediğini söyleyen tüccar Yusuf Ermiş, “Üretici ürünün fidesini 35 kuruşa alarak büyütmek için 4 ay mücadele veriyor. İlaçlama, gübreleme, işçilik ve paketlemeyle birlikte bir kök başı maliyeti 1 TL’yi geçiyor. 7 dönüme ekili Brüksel lahanasının maliyeti 12 bin TL. Bu koşullarda üreticinin ayakta durma şansı var mı?” diyor.

Brüksel lahanasında fiyat uçurumu büyüyor

Üreticiden 3 TL’ye satın aldığı ürünü 3,5 TL’ye sattığını söyleyen Ermiş, “Benim sattığım ürünün markette 18,5 TL’ye satıldığını gördüm. Yüksek fiyatlara karşı pazarcılar günah keçici ilan ediliyor. Ama ne yazık ki marketler hala denetlenmiyor. Ürünü yetiştiren de tüccar da tüketici de isyan ediyor” diye konuşuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.