tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.12.2019

Brüksel lahanasında fiyat uçurumu büyüyor

bruksel-lahanasinda-fiyat-ucurumu-buyuyor1.jpg

Brüksel lahanasında tarla fiyatı ile market fiyatları arasında oluşan dengesizlik hem üreticilerin hem de tüccarların tepkisine neden oluyor.

Türkiye’de sebze pazarının oyuna geç dahil olan ve hak ettiği önemi bir türlü yakalayamayan bir ürünü var: Brüksel lahanası. Giderek daha çok tanınsa da tüketimi yoğunlukla büyük şehirlere sıkışmış olan sebze kimi bölgelerde alternatif ürün olarak, kimisinde ise istikrarlı bir tercih olarak üretime konu oluyor.

Tarım arazilerinde Brüksel lahanasına yer ayrılan en önemli illerden biri olan Bursa’da bugünlerde üreticiler ürünün pazar yolculuğundaki fiyat dengesizliğinden şikayetçi. Bölgede üreticinin elinden yaklaşık 3 TL’den çıkan ürünler pazara ulaştığında ise tüketici karşısına neredeyse 20 TL’ye kadar varan fiyatlarla çıkabiliyor.

Üretici bu maliyetlerle ayakta duramaz

Üretilerin Brüksel lahanasından kâr edemediğini söyleyen tüccar Yusuf Ermiş, “Üretici ürünün fidesini 35 kuruşa alarak büyütmek için 4 ay mücadele veriyor. İlaçlama, gübreleme, işçilik ve paketlemeyle birlikte bir kök başı maliyeti 1 TL’yi geçiyor. 7 dönüme ekili Brüksel lahanasının maliyeti 12 bin TL. Bu koşullarda üreticinin ayakta durma şansı var mı?” diyor.

Brüksel lahanasında fiyat uçurumu büyüyor

Üreticiden 3 TL’ye satın aldığı ürünü 3,5 TL’ye sattığını söyleyen Ermiş, “Benim sattığım ürünün markette 18,5 TL’ye satıldığını gördüm. Yüksek fiyatlara karşı pazarcılar günah keçici ilan ediliyor. Ama ne yazık ki marketler hala denetlenmiyor. Ürünü yetiştiren de tüccar da tüketici de isyan ediyor” diye konuşuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.