tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.12.2019

Ürün masalarından ilk öneri geldi

Ürün masalarından ilk öneri geldi

26 farklı tarım ürününün üretim ve pazar koşullarının takibi için kurulan “ürün masaları”nın ilk piyasa ve fiyat önerileri ayçiçeği ve mercimek üzerine oldu.

Stratejik tarım ürünlerinin üretim koşullarının takibi için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulan “ürün masaları” faaliyetine başladı. Kurulan takip masaları, söz konusu ürünlere dair toplanan verileri düzenli olarak yayımlayarak sektöre ürün piyasaları ve fiyatlar üzerine öneriler sunacak.

İlk etapta kurulan 7 farklı ürün masası, özellikle stratejik niteliği yüksek ve fiyatları en çok değişkenlik gösteren toplam 26 farklı tarım ürününü konu alıyor. Çalışmalar kapsamında piyasa bilgileri ve sahada yapılacak gözlemlerin yanı sıra üreticiler, üretici örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla düzenli olarak yapılacak görüşmelerden de veriler toplanarak değerlendirilecek.

Pamuk ekim alanları azalabilir

Ürün masası çalışmalarının ilk örneği ayçiçeği, buğday, mercimek, nohut ve pamuk üzerine yayımlanan bülten vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre buğdayda önümüzdeki dönemde ekim alanlarının artacağı tahmim edilirken, 2020-2021 sezonunda pamuk ekim alanlarının azalarak bir kısmının yerini buğday ve mısıra bırakabileceği belirtildi.

urun-masalarindan-ilk-oneri-geldi1.jpgAyçiçeğinde gümrük vergisi kararı ertelenmeli

Yayımlanan bültenlerde ayçiçeği, mercimek ve nohut piyasasına dair öneriler ise dikkat çekiyor. Ayçiçeğinde Şubat 2020 ile birlikte gümrük vergisi oranının yüzde 27’den yüzde 13’e indirilmesi yönündeki kararın ertelenmesi ya da gözden geçirilmesi tavsiye ediliyor. Aynı şekilde, mercimek üreticilerinin farklı ürünülere yönelmesini önlemek için TMO alım fiyatlarının 2020 yazlık üretim sezonu ekiminden önce ya da nohut fiyatlarıyla aynı anda açıklanması önerildi.

Başka hangi ürünler “masaya” yatırılacak?

Ürün takip masalarında bu 6 ürün dışında ele alınacak ürünler arasında diğer hububat ve yağlık tohumların yanı sıra meyveler de bulunuyor. Bu kapsamda soya, kanola, asipr, kuru fasulye, patates, kuru soğan, çay, fındık, kayısı, incir, üzüm, kiraz, zeytin ve zeytinyağına dair veriler ve öneriler önümüzdeki günlerde yayımlanacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.