tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.10.2019

Sofralık zeytin ilk kez prim desteği alacak

Sofralık zeytin ilk kez prim desteği alacak

Açıklanan 2019 yılı prim desteklerine göre yalnızca mazot ve hububat desteklerinde artış yaşanırken, dane zeytin ise ilk kez destek kapsamına alındı.

Üreticilerin uzun süredir beklendiği prim desteği açıklaması nihayet geldi. Üretim maliyetlerinin geçmiş yıllara oranla ciddi oranda yükseldiği şu dönemde merak konusu olan yeni sezon fark ödemelerinde hem olumlu hem de olumsuz sürprizler göze çarpıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar’a göre mazot desteklerinde artış yaşanırken buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale dışındaki tüm ürünlerde gübre destekleri aynı kaldı. Aynı şekilde bu 5 ürün dışındaki tüm ürünlerde fark ödemelerinde de beklenen artış yaşanmadı.

Buğdayda fark ödemesi 2 katına çıktı

Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikalede geçtiğimiz yıl dekar başına 15 TL olan mazot desteği 19 TL’ye, kg başına 5 Kuruş olan havza bazlı fark ödemesi desteği ise 10 Kuruşa yükseldi. Bu ürünlerin üreticileri, gübre desteği geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dekar başına 4 TL’de kalan tüm diğer ürünlerden farklı olarak 8 TL/da gübre desteği alacak.

sofralik-zeytin-ilk-kez-prim-destegi-alacak2.jpg

Ürünlere göre mazot destekleri

Dekar başına mazot desteği çeltik ve kütlü pamukta 40 TL’den 62 TL’ye, patateste 19 TL’den 27 TL’ye, yağlık ayçiçeği ve soyada 19 TL’den 26 TL’ye, dane mısırda 19 TL’den 25 TL’ye; nohut, kuru fasulye ve mercimekte 14 TL’den 22 TL’ye; aspirde 12 TL’den 17 TL’ye; kuru soğan, kanola, yaş çay, fındık ve yem bitkilerinde ise 10 TL’den 17 TL’ye yükseldi.

Dane zeytin ilk kez destek kapsamında

Fark ödemeleri ise 2018’de olduğu gibi kütlü pamuk ve zeytinyağında kg başına 80 Kuruş, soyada 60 Kuruş, aspirde 55 Kuruş; kanola, kuru fasulye, nohut ve mercimekte 50 Kuruş, yağlık ayçiçeğinde 40 Kuruş, yaş çayda 13 Kuruş, çeltik 10 Kuruş, dane mısırda ise 3 Kuruş olarak ödenecek.

Yeni sezon desteklerinde sofralık zeytin de ilk kez havza bazlı destek kapsamına alındı. Buna göre dane zeytin üreticileri bu yıl ürettikleri kg başına 15 Kuruş fark ödemesi alacak. Zeytin için dekar başına 15 TL mazot desteği ve 4 TL gübre desteğiyle birlikte toplam 19 TL prim desteği belirlendi.

sofralik-zeytin-ilk-kez-prim-destegi-alacak1.jpg

Organik gübreye de destek geldi

Desteklerde bir yenilik de organik gübrelerde yaşandı. Bu yıl ilk kez destek kapsamına alınan organik-organomineral gübreleri kullanan üreticiler dekar başına 10 TL destek alacak. En az 50 dekar ve üzerine tarım arazilerinde yaptırılacak toprak analizine verilecek destek de geçen yıl olduğu gibi analiz başına 40 TL’de kaldı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.