tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.8.2019

Marmara’da her bir alev zeytinliklere sıçrıyor

Marmara’da her bir alev zeytinliklere sıçrıyor

Son bir haftadır Marmara bölgesinde üst üste yangın felaketi yaşanıyor. Ormanlık alanlarda çıkan yangınların her biri başta zeytinlikler olmak üzere tarım alanlarına da zarar veriyor.

 Marmara bölgesi son günlerde farklı noktalarda çıkan ve geniş alanlarda etkili olan yangın afetleriyle karşı karşıya. Bursa, Çanakkale ve Balıkesir’in ormanlık alanlarında yaşanan yangınlar aynı zamanda bölgenin gizli zeytin hazinelerini de alevlerin ortasında bırakıyor.

İlk olarak geçtiğimiz hafta Bursa’nın farklı ilçelerinde çıkan yangınların ardından Cumartesi günü de Eceabat’ta ormanlık alanlar alevlerle karşı karşıya kaldı. Pazartesi günü ise Marmara adasında yaşanan yangınlarla birlikte toplam 200 hektardan fazla alanda bitki örtüsü ve ürün deseni tahrip olmuş durumda.

Bağ ve zeytinlikler yok oldu

Bursa’nın Orhaneli, İznik ve Yenişehir ilçelerinde makilik alan ve meyve bahçelerinin bulunduğu bölgelerde başlayan yangınlarda 50 hektardan geniş bir alan alevlerin etkisinde kaldı. Üzüm bağları ve zeytin bahçelerini de yok eden yangınların neredeyse eş zamanlı olarak başlaması sabotaj ihtimallerini de gündeme getirdi.

marmara-da-her-bir-alev-zeytinliklere-sicriyor2.jpg

Çanakkale’nin Gelibolu yarımadasında bulunan Eceabat ilçesinde ormanlık alanda başlayan yangının akıbeti de benzer oldu. En az 100 hektarlık bir alanı etkileyen yangın 15,5 saat içinde kontrol altına alınabilirken, bölgede binlerce zeytin ağacının da yandığı bildiriliyor.

80 hektar alan artık yeşil değil

Marmara denizinin en büyük adası olan Balıkesir’e bağlı Marmara adasında ihmal sonucu çıktığı iddia edilen yangın da yine can acıtıcı kayıplara neden oldu. Mermer ocaklarının yanı sıra doğal bitki örtüsüyle de özel bir dokuya sahip adanın en yeşil bölgelerinden olan Mestanağa ve Çınarlı bölgelerini alevlere boğan yangın 80 hektar alanı etkiledi.

Geçim kaynakları alev altında kaldı

Adanın tarımsal ürün ihtiyacını gideren bu köylerde sebze bahçelerinin yanı sıra çok sayıda zeytinlik alanı da yok eden alevler dün itibariyle kontrol altına alındı. Ancak üreticiler ciddi kayıplarla karşı karşıya. Marmaralı zeytin üreticilerinden Eylül İşsever, “Geçim kaynağımız olan zeytinliğimiz, dedelerimizin babaannelerimizin emekleri yandı” diye konuşuyor.

marmara-da-her-bir-alev-zeytinliklere-sicriyor3.jpg

Denizin ortasında bir zeytin hazinesi

Geleneksel olarak bağcılık ve şarapçılıkla özdeş olan Marmara adası aynı zamanda ceviz arazileri de geniş bir yer tutuyor. Mermer madenciliğinin gelişmesiyle tarımsal faaliyetin geçmiş yıllara göre çok daha geri planda kaldığı adada halen çoğu sofralık zeytin üretimi yapılan yaklaşık bin hektar genişliğinde zeytin arazileri bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.