tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.8.2019

Marmara’da her bir alev zeytinliklere sıçrıyor

Marmara’da her bir alev zeytinliklere sıçrıyor

Son bir haftadır Marmara bölgesinde üst üste yangın felaketi yaşanıyor. Ormanlık alanlarda çıkan yangınların her biri başta zeytinlikler olmak üzere tarım alanlarına da zarar veriyor.

 Marmara bölgesi son günlerde farklı noktalarda çıkan ve geniş alanlarda etkili olan yangın afetleriyle karşı karşıya. Bursa, Çanakkale ve Balıkesir’in ormanlık alanlarında yaşanan yangınlar aynı zamanda bölgenin gizli zeytin hazinelerini de alevlerin ortasında bırakıyor.

İlk olarak geçtiğimiz hafta Bursa’nın farklı ilçelerinde çıkan yangınların ardından Cumartesi günü de Eceabat’ta ormanlık alanlar alevlerle karşı karşıya kaldı. Pazartesi günü ise Marmara adasında yaşanan yangınlarla birlikte toplam 200 hektardan fazla alanda bitki örtüsü ve ürün deseni tahrip olmuş durumda.

Bağ ve zeytinlikler yok oldu

Bursa’nın Orhaneli, İznik ve Yenişehir ilçelerinde makilik alan ve meyve bahçelerinin bulunduğu bölgelerde başlayan yangınlarda 50 hektardan geniş bir alan alevlerin etkisinde kaldı. Üzüm bağları ve zeytin bahçelerini de yok eden yangınların neredeyse eş zamanlı olarak başlaması sabotaj ihtimallerini de gündeme getirdi.

marmara-da-her-bir-alev-zeytinliklere-sicriyor2.jpg

Çanakkale’nin Gelibolu yarımadasında bulunan Eceabat ilçesinde ormanlık alanda başlayan yangının akıbeti de benzer oldu. En az 100 hektarlık bir alanı etkileyen yangın 15,5 saat içinde kontrol altına alınabilirken, bölgede binlerce zeytin ağacının da yandığı bildiriliyor.

80 hektar alan artık yeşil değil

Marmara denizinin en büyük adası olan Balıkesir’e bağlı Marmara adasında ihmal sonucu çıktığı iddia edilen yangın da yine can acıtıcı kayıplara neden oldu. Mermer ocaklarının yanı sıra doğal bitki örtüsüyle de özel bir dokuya sahip adanın en yeşil bölgelerinden olan Mestanağa ve Çınarlı bölgelerini alevlere boğan yangın 80 hektar alanı etkiledi.

Geçim kaynakları alev altında kaldı

Adanın tarımsal ürün ihtiyacını gideren bu köylerde sebze bahçelerinin yanı sıra çok sayıda zeytinlik alanı da yok eden alevler dün itibariyle kontrol altına alındı. Ancak üreticiler ciddi kayıplarla karşı karşıya. Marmaralı zeytin üreticilerinden Eylül İşsever, “Geçim kaynağımız olan zeytinliğimiz, dedelerimizin babaannelerimizin emekleri yandı” diye konuşuyor.

marmara-da-her-bir-alev-zeytinliklere-sicriyor3.jpg

Denizin ortasında bir zeytin hazinesi

Geleneksel olarak bağcılık ve şarapçılıkla özdeş olan Marmara adası aynı zamanda ceviz arazileri de geniş bir yer tutuyor. Mermer madenciliğinin gelişmesiyle tarımsal faaliyetin geçmiş yıllara göre çok daha geri planda kaldığı adada halen çoğu sofralık zeytin üretimi yapılan yaklaşık bin hektar genişliğinde zeytin arazileri bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.