tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.6.2019

Pancarın bileği bükülmedi!

pancarin-bilegi-bukulmedi.jpg

Son yılları nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotaları ve özelleştirmelerin gölgesinde geçiren şekerpancarı, süreçten şimdilik alnının akıyla çıkmayı başardı. Bu yıl rekoltenin yüzde 11,4 artması bekleniyor.

Türkiye tarımının kapsamlı bir fotoğrafı çekilse hangi ürünler ön plana çıkar? Anadolu’da yüzyıllardır tarımın lokomotifi olarak kabul edilen buğday ya da kayısı, incir, fındık gibi dünya genelinde Türkiye’nin ilk söz hakkının bulunduğu ürünler ilk akla gelenler. Son yüzyıla bakıldığında ise gerçek anlamda yıldızı parlayan ürün ise şüphesiz şekerpancarı. Bugün halen Türkiye’nin kendine yeterlilik düzeyi denk olan tek hububat ürününün şekerpancarı olması bu başarıyı kanıtlar nitelikte.

Tartışmaların gölgesinde 5 yılın ardından

Ancak son yıllarda şekerpancarının üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başladı. Nişasta bazlı şekerin (NBŞ) pancar şekeriyle rekabete girmesi ve 2013 yılında düzenlenen Şeker Kanunu Tasarısı’nın ardından her yıl gündem olan kota tartışmaları bunun bir boyutu. Diğeri ise geçtiğimiz yıla damga vuran bazı şeker fabrikalarının özelleştirilmesi süreci oldu.

Ancak şekerpancarı bu zorlu dönemden alnının akıyla çıkmayı şimdilik başardı. 2019-20 pazarlama yılında NBŞ kotalarının yüzde 2,5’e düşüleceğinin açıklanması üreticilerin ve sanayicilerin rahat bir nefes almasını sağladı. Geçen sezon itibariyle 17 milyon tonluk hasada ulaşılması ise pancarın gücünü koruyacağına dair umutları arttırdı.

pancarin-bilegi-bukulmedi1.jpg

Pancar vazgeçilmezliğini kanıtladı

Peki şekerpancarın gövde gösterisinin devamı gelecek mi? Bu sezona dair gözlemler ve tahminler, pancarın Türkiye tarımı için vazgeçilmezliğini bir kez daha kanıtlayacağını gösteriyor. Hem tarlada hem de fabrikalarda çalışmalar sürerken, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yeni sezonda rekoltenin 21 milyonu geçeceği öngörülüyor. Bu, geçen yıla oranla yüzde 11,4’lük bir üretim artışı demek.

NBŞ’ye karşı direnç tabloyu değiştirdi

Bu başarıda, geçtiğimiz yıllarda sürekli olarak arttırılan NBŞ kotalarına karşı pancar sektörünün gösterdiği direncin payı büyük. Kotanın yüzde 2,5’e düşürülmesinin ardından, yılın ilk 4 ayında Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ithal edilen şeker miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41,5 azalarak 47 bin tona kadar düştü.

Tablo yıl sonunda netleşecek

Şekerli mamul ihracatçılarına yurtiçinden tahsis edilen C şekeri ise, yine yılın ilk 4 ayında 2018’e göre yüzde 154,4 artarak 52 bin tona yükselmiş durumda. Pancarın şeker sanayisinde ağırlığını yeniden hissettirmesi özelleştirme sürecinin getirdiği belirsizliği en azından şimdilik gidermişe benziyor. Yıl sonuna doğru hasat ve kampanya süreçleriyle netleşecek tablo ise şekerpancarının geleceğini daha net şekilde okuma fırsatı verecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.