tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.5.2019

Bir ilin tüm çiçekleri bu serada yetişecek

Bir ilin tüm çiçekleri bu serada yetişecek

Hakkari’de kadın üreticiler, kurdukları organik tarım evinde elde ettikleri ürünleri pazarlayarak kırsalda ekonomik gücü ellerine almayı başardı.

Kadınların elinde yükselen her tarımsal değer daha eşit ve üretken bir dünyanın habercisi gibi. Türkiye’nin farklı bölgelerinde, farklı projelerle bir araya gelen kadın üreticiler hem cinsiyet ayrımlarının sınırlarını yıkıyor hem de ortak çabanın ve birlikte üretmenin gücünü hatırlatıyor.

Muğla’dan Hakkari’ye, dönüşümün izleri

Türkiye’nin en soğuk bölgesi olarak anılan Van-Çaldıran’da jeotermal enerjiyle domates üretimi yapan, Muğla’da kuşkonmaz bitkisini İyi Tarım yöntemiyle üretilen ürünler listesine sokan, Isparta-Keçiborlu’da lavantadan adeta yeni bir dünya yaratan kadınlar tüm tarım sektörü için ilham verici öyküler biriktiriyor.

Bu öykülerin bir yenisi de bugünlerde Hakkari’de yazılıyor. Kadın Girişimciler Derneği ve Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifi’nden 13 kadın üretici, kurdukları organik tarım evinde seracılık faaliyeti başlattı. Oluşturdukları sera alanlarında sebze ve süs bitkisi yetiştiren üreticiler, hem kadınlara istihdam alanı yaratıyor hem de bölgenin ekonomik gelişimine katkı sağlama fırsatı veriyor.

bir-ilin-tum-cicekleri-bu-serada-yetisecek1.jpg

Kışın sebze yazın süs bitkileri yetişiyor

“Şehrin Gülümseyişleri” isimli proje kapsamında Hakkari’nin Merzan ilçesinde 2 adet sera kuran kadınlar, burada ürettikleri sebzeleri yeni kendi organik satış merkezlerinde pazarlıyor. Üretilen süs bitkileri ise kentin kamu kurumlarının bahçelerine ekiliyor. Kışın sebze üretiminin yoğunlaştığı serada şu günlerde ise süs bitkileri üretiminin heyecanı başlamış durumda.İlin tüm ihtiyacını karşılayabiliyor

Kurdukları kadın kooperatifinin bölgede bir ilk olduğunu söyleyen Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifi Başkanı Sevda Keskin, “Amacımız kırsalda yaşayan kadınların ekonomik güce kavuşmaları ve aile ekonomisine katkı sağlamaları” diye konuşuyor. “Burada herkes büyük fedakarlık ve emek harcayarak bu işi yapıyor” diyen kooperatifin Başkan Yardımcısı Sibel Adıyaman ise bugün itibariyle ilin bütün peyzaj ihtiyaçlarını karşılayacak imkana ulaştıklarını söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Kullanım amacına, yaşadığı bölgenin iklim ve toprak şartlarına en uygun mısır tohumu hangisi? Üretici bunun cevabını doğru verirse, sezon sonu aldığı başarı da o kadar tatmin edici oluyor.

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Diyarbakır-Karapınar’da tarım arazilerinin denetlenmesinde görevli personele havadan tespit yapacak drone’lar eşlik edecek.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Tarım turizmini Kapak Konusu sayfalarına taşıyan tarlasera, Bitki Koruma&Besleme ekinin yeni sayısını da okurlarıyla buluşturuyor.