tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.4.2019

Antepfıstığı ecza dolabına giriyor!

Antepfıstığı ecza dolabına giriyor!

Kabuğundan elde edilen iki etken madde sayesinde antepfıstığının atıkları artık çöpe değil ilaç sanayisine gidecek.

Türkiye’nin ABD ve İran’dan sonra en büyük üçüncü üreticisi olduğu antepfıstığı uzunca bir süredir kimya endüstrisinin de radarında. Meyvenin kabuğunda bulunan PNSL isimli yağın tedavi edici potansiyeline dikkat çeken araştırmacılar şimdi bu potansiyeli gerçeğe dönüştürmeye hazırlanıyor.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde 3 yıldan beri antepfıstığının atık materyallerini değerlendirme ve kimyasal birleşimini belirleme yönünde çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda ürünün kabuğundan üretilen yağda, kimya sanayisinde önemli yeri olan “shikimic” ve “anacardik” asit elde edildi. Şimdi ise hedefte bu iki endüstriyel hammaddenin ilaç sektörüne kazandırılması var.

Domuz ve kuş gribine karşı

Uzakdoğu ülkelerinde yıldız anasonu bitkisi shikimic asit üretiminin en önemli bitkisel kaynağını oluştururken, anacardik asidi ise Hindistan ve Afrika ülkelerinde yetişen kaju meyvesinden elde ediliyor. Türkiye’de antiviral ilaçların üretiminde kullanılan shikimic asit büyük oranda Çin’den ithal ediliyor.

KİYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çakır, antepfıstığı kabuğunun bu alanda yıldız anasonu bitkisinden daha yüksek potansiyel taşıdığını söylüyor. Çakır, “Domuz ve kuş gribi tedavisinde kullanılan shikimic asit, yıldız anasonu meyvelerinden yüzde 8-9 oranında saflaştırılırken, biz bu maddeyi yüzde 14 verimle antepfıstığı kabuğundan ürettik” diye konuşuyor.

antepfistigi-ecza-dolabina-giriyor1.jpg

Kaju fıstığına alternatif olacak

Kaplama, gemi inşaatı ve boya endüstrisinde de kullanılan PNSL yağı içeriğiyle antepfıstığının kaju fıstığına alternatif olacağını söyleyen KİYÜ Öğretim Üyesi Evrim Baran Aydın ise, “Kimya endüstrisinde yaygın kullanılan bir hammadde olan kardoneller şu anda kaju kabuğundan üretilip CNSL adıyla ticari olarak satılıyor. Bu çalışmanın önemli kısmı ise antepfıstığının yumuşak dış kabuğundan kardonellerin saflaştırarak elde edilmesi” diyor.

Kalan kısım gübre olarak kullanılabilir

Söz konusu iki hammaddenin ekonomiye kazandırılmasının antepfıstığı üretilen bölgelerin kalkınmasına katkı sunacağını söyleyen Ahmet Çakır, meyvenin kabuğundaki bu maddeler ayrıştırıldıktan sonra geriye kalan kısmın gübre olarak da değerlendirilebilecek hale geleceğine dikkat çekiyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.