tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.12.2018

Tarımsal krediler yeniden vadelendirilecek

Tarımsal krediler yeniden vadelendirilecek

Ziraat Bankası üreticilere kullandırılan tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

Türkiye’de tarımsal üreticilerin ekonomik durumu ile ilgili geçtiğimiz günlerde yayınlanan istatistikler ilgi çekici veriler içeriyordu. Agroevolution İş Barometresi’ne göre ABD, Rusya, Japonya, Brezilya ve AB ülkeleri arasında üreticileri “tarımsal kârlılık” açısından en düşük seviyede olan ülke Türkiye çıkmıştı.

Üreticilerin kârlılık ve gelir dengesini belirleyen en önemli faktörlerden biri de tarımsal krediler. Mevcut kredi sistemi ve bu kredilerin tarımda ne şekilde kullanıldığı üreticilerin ekonomik konumunu da doğrudan etkiliyor.

Faiz yüzde 11 olara belirlendi

Ziraat Bankası tarımsal kredi kullandırılan ve geçici olarak gelir-gider dengesi olumsuz etkilenen üreticilere yönelik olarak kredilerde yeniden yapılandırılmaya gidileceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre vadesi 30 Haziran 2019’a kadar olan işletme ve yatırım kredilerini vade tarihinden itibaren 12 aya kadar vadelendirmek mümkün olacak.

Yeniden vadelendirme dönemi için yıllık yüzde 11 oranında faiz uygulanacağı belirtilen açıklamada, yeniden vadelendirilen tutar dışında kalan kredi bakiyesinin ise eski faiz oranı ve vade yapısıyla aynen devam edeceği belirtilirken, “Üreticileri piyasa koşullarının altında faiz oranları ile tarımsal faaliyetlerine devam edebilecek” deniliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım artık seçim meydanlarına hiç olmadığı kadar çok yansıyor. Öyle ki, İstanbul için yarışan adayların bile vaatlerinde tarım var!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera bu ay Kapak Konusunda mikrofonu tarımın esas aktörlerine uzattı ve sebze-meyve fiyatlarındaki artışın altında yatan gerçek nedenleri inceledi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.