tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.3.2018

Çamfıstığında tükeniş neden durdurulamıyor?

Çamfıstığında tükeniş neden durdurulamıyor?

İzmir’in çamfıstığı üretimiyle bilinen Kozak ormanında fıstık çamları 10 yıldır büyük bir hızla kuruyor. Sorunun kaynağı tespit edilemezken üreticiler 2 bin yıllık ağaçları kesmek zorunda kalıyor.

Türkiye’nin İspanya’dan sonra en büyük ikinci üreticisi olduğu çamfıstığı yüksek fiyatıyla pazarın en değerli ürünlerinden biri. Ancak bu yıl ürünün fiyatları normalin dahi çok daha üzerinde seyrediyor. Market fiyatları kilogram başına 450 TL’ye kadar çıkan çamfıstığında cep yakan bu yükselişin nedeni ise can sıkıcı.

Dolmalık fıstık olarak da bilinen çamfıstığının üretim merkezi İzmir’de çam ağaçlarıyla ünlü Kozak ormanı. Bergama, Dikili ve Kınık ilçelerini kapsayan Kozak ormanındaki fıstık çamlarının başı hastalık ile dertte. Orman içinde 15 bin hektarlık alana yayılan 5 milyon adet fıstık çamının son yıllarda sıkça görülen kuruma sorunu bu yıl iyice görünür hale geldi.

Üretim 10 yılda 10 kat azaldı

10 yıl öncesine kadar bin 100 ton üretim hacmine sahip olan bölgede fıstık verimliliği bu oranın 10’da 1’ine kadar düşmüş durumda. Yaklaşık 10 bin üreticinin üründen elde ettiği yıllık ortalama 200 milyon TL’lik gelir ise geçtiğimiz yıl itibariyle 200 tonun altına kadar geriledi.

camfistiginda-tukenis-neden-durdurulamiyor2.jpg

Rekoltede yaşanan dramatik düşüş karşısında üreticiler toplayabildikleri ürünleri kilogram başına 180-200 TL’ye satıyor. Bu fiyat geçtiğimiz yılın neredeyse 2 katı. Pek çok üretici ise umudunu kestiği ağaçları keserek odun olarak değerlendirme ve boşalan arazide hayvancılık yapma yoluna girdi.

Hastalık tespit edilemiyor

Yıldan yıla kuruyarak verimsizleşen fıstık çamlarında yaşanan sorunun kaynağı henüz tespit edilebilmiş değil. Üniversitelerden ağaçlardaki hastalığın ve ne yapılması gerektiğinin belirlenmesi için destek istediklerini söyleyen Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, “Ancak maalesef net bir tespit yapılmadı. Ağaçların yaşlılığı ya da böcek ve mantar gibi etkenler üzerinde duruluyor ama bunlar sadece birer tahmin” şeklinde konuşuyor.

Altın madeni mi sorumlu?

Fıstık çamlarının akıbeti ile ilgili şüphelenilen bir diğer faktör ise Bergama ve Dikili’de siyanür kullanılan altın madenlerinin toprak ve çevrede yarattığı kirlilik. Uzun yıllar Kozak ormanında araştırma yapan Bakanlık yetkilileri ve üniversite üyelerinin rotasyona uğradığını dile getiren Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise, “Burayı tanıyan bilim insanları 2014’ten itibaren sürgün edildi ve yerleri doldurulamadı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı soruna ciddiyetle el atmalı ve bir bilim heyeti oluşturulmalı” diyor.

camfistiginda-tukenis-neden-durdurulamiyor3.jpg

Organ nakli yapılırken!

2008 yılından sonra hastalık nedeniyle kozalakların içinden çıkan künar sayısının birdenbire azalmaya başladığını söyleyen Yukarıbey Mahallesi Muhtarı Yusuf Doğan “10 yıldır çare bulunması için çırpınıyoruz, artık takatimiz kalmadı” derken, Okçular Mahallesi Muhtarı Özcan Uzun ise “Organ nakli yapılabilen şu dönemde bu hastalık nasıl tespit edilemiyor, anlamak mümkün değil” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım artık seçim meydanlarına hiç olmadığı kadar çok yansıyor. Öyle ki, İstanbul için yarışan adayların bile vaatlerinde tarım var!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera bu ay Kapak Konusunda mikrofonu tarımın esas aktörlerine uzattı ve sebze-meyve fiyatlarındaki artışın altında yatan gerçek nedenleri inceledi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.