tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.9.2017

Emiralem çileğinin üzeri tozla örtülmesin

Emiralem çileğinin üzeri tozla örtülmesin

İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Emiralem bölgesinde yapılması planlanan maden ocağının tarım alanlarına zarar vereceğini söyleyen üreticiler dava açmaya hazırlanıyor.

Menemen-Manisa arasında bulunan demiryolu hattının genişletilmesi kapsamında başlatılan maden ocağı projesi bölge halkından ve üreticilerden tepki görüyor. STK’lar İzmir Valiliği’nin maden ocağı hakkındaki “ÇED gerekli değildir” kararının ardından projeye karşı imza kampanyası başlattı.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün projesi Emiralem’in Değirmendere ve Bağcılar bölgelerinde açılacak maden ocağı, kırma-eleme ve hazır beton tesislerini kapsıyor. Faaliyet alanı olarak belirtilen 36 hektarlık arazinin önemli bir bölümünün tarım arazisi olduğu belirtiliyor.

Emiralem çileğinin geleceğini tehdit ediyor

Menemen bölgesine dağılan suyun toplandığı yerin proje kapsamında şantiye olarak gösterildiğini söyleyen Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, Emiralem’de yetiştirilen çileğin coğrafi işaret alma aşamasında olduğunu hatırlatarak, “Emiralem çileğin yetişmesi için çok elverişli, farklı bir iklimi olan bir bölge. Burası gerçekten korunması gereken bir alan” diyor.

Bitki ve toprak örtüsünü sıyıracak

öz konusu tesisin Gediz nehrine 50, Manisa karayoluna ise 250-300 metre yakınlıkta olduğuna dikkat çeken Avukat Diler Bosut Güven ise, “Projeye göre yılda 1,6 ton bazalt kaya dinamitle patlatılacak. Projeyi üstlenen firma saatte 206 kg toz çıkacağını belirtiyor. Söz konusu proje ile arazide 10 cm’lik bitki ve toprak örtüsü sıyrılacak” diye konuşuyor.

Tarım arazilerine ve su kaynaklarına zarar vereceği gerekçesiyle projenin iptali başlatılan kampanyada toplam bin imza ulaşıldığını belirten STK temsilcileri, muhtarlar ve yöre sakinleri önümüzdeki 1 ay içinde konuyu yargıya taşıyacaklarını dile getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!