tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.8.2017

Kayısı hasadı için makine geliştirdi

kayisi-hasadi-icin-makine-gelistirdi.jpg

Malatya’da kayısının hasat süresini yarı yarıya azaltmak ve işçi maliyetleri düşürmek için makine geliştirildi.

Kayısıda hasat sezonu sona yaklaşırken Malatya’da sezon boyunca yaşanan yağışlar nedeniyle verim geçen yılın gölgesinde kalacağa benziyor. Ancak hasadı en zorlu meyvelerden biri olan kayısıda Mayıs-Ağustos sürecini en iyi puanla kapatabilmek için çalışmalar sürüyor.

Malatya'da hem öğretim görevlisi hem de bir kayısı üreticisi olan Sıddık Doğan, bu zorlu sürece katkı sunacak bir icat geliştirdi. Doğan, Mobil Kayısı Sınıflama ve Kasalama Makinesi adını verdiği icatla hem işçi sayısının yarı yarıya azalacağı hem de hasat süresinin kısaltılacağını söylüyor.

Nasıl çalışıyor?

Yaklaşık 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olan kayısı hasat makinesinin geliştirilmesine İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden de katkı gelmiş. Doğan, traktör ya da çapa yardımıyla çalışan makineyi her türlü araziye uygun olacak şekilde tasarlamış.

Buna göre ağaçtan toplanan kayısılar döküldükleri makine yardımıyla kalibrelerine göre küçük, orta ve büyük gibi sınıflara ayrılarak kasalarda toplanıyor. Çöpten arındırma işleminin ardından ise kurutulmaya hazır hale geliyor.

kayisi-hasadi-icin-makine-gelistirdi1.jpg

Vakit ve nakitten tasarruf!

5 işçinin en az 1 saate yapacağı işin makine yardımıyla yaklaşık 5 dakikada yapılacağını söyleyen Doğan, “Bu sayede hem maliyet azalıyor hem de zamandan tasarruf sağlanıyor” diyor. Doğan, “Bu gibi sistemler fabrikalarda sabit olarak kullanılıyor. Biz ise bunun farklı arazilerde çok enerji tüketmeden çalışabilen mobil versiyonunu yapmış olduk” diye konuşuyor.

1 ton kayısı fiyatında

“Makine ile en küçük kayısıyı en başta ayırma imkanına kavuşuyoruz. Böylelikle az ücret verilen kayısıyı daha az güneşte bekletiyorsunuz ve harcadığınız emek daha az oluyor” diyen Doğan, makinenin maliyetinin yaklaşık 1 ton kayısı fiyatında olacağını söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.