tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.8.2017

Kayısı hasadı için makine geliştirdi

kayisi-hasadi-icin-makine-gelistirdi.jpg

Malatya’da kayısının hasat süresini yarı yarıya azaltmak ve işçi maliyetleri düşürmek için makine geliştirildi.

Kayısıda hasat sezonu sona yaklaşırken Malatya’da sezon boyunca yaşanan yağışlar nedeniyle verim geçen yılın gölgesinde kalacağa benziyor. Ancak hasadı en zorlu meyvelerden biri olan kayısıda Mayıs-Ağustos sürecini en iyi puanla kapatabilmek için çalışmalar sürüyor.

Malatya'da hem öğretim görevlisi hem de bir kayısı üreticisi olan Sıddık Doğan, bu zorlu sürece katkı sunacak bir icat geliştirdi. Doğan, Mobil Kayısı Sınıflama ve Kasalama Makinesi adını verdiği icatla hem işçi sayısının yarı yarıya azalacağı hem de hasat süresinin kısaltılacağını söylüyor.

Nasıl çalışıyor?

Yaklaşık 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olan kayısı hasat makinesinin geliştirilmesine İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden de katkı gelmiş. Doğan, traktör ya da çapa yardımıyla çalışan makineyi her türlü araziye uygun olacak şekilde tasarlamış.

Buna göre ağaçtan toplanan kayısılar döküldükleri makine yardımıyla kalibrelerine göre küçük, orta ve büyük gibi sınıflara ayrılarak kasalarda toplanıyor. Çöpten arındırma işleminin ardından ise kurutulmaya hazır hale geliyor.

kayisi-hasadi-icin-makine-gelistirdi1.jpg

Vakit ve nakitten tasarruf!

5 işçinin en az 1 saate yapacağı işin makine yardımıyla yaklaşık 5 dakikada yapılacağını söyleyen Doğan, “Bu sayede hem maliyet azalıyor hem de zamandan tasarruf sağlanıyor” diyor. Doğan, “Bu gibi sistemler fabrikalarda sabit olarak kullanılıyor. Biz ise bunun farklı arazilerde çok enerji tüketmeden çalışabilen mobil versiyonunu yapmış olduk” diye konuşuyor.

1 ton kayısı fiyatında

“Makine ile en küçük kayısıyı en başta ayırma imkanına kavuşuyoruz. Böylelikle az ücret verilen kayısıyı daha az güneşte bekletiyorsunuz ve harcadığınız emek daha az oluyor” diyen Doğan, makinenin maliyetinin yaklaşık 1 ton kayısı fiyatında olacağını söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Grip virüslerine karşı bağışıklığı güçlendiren narenciye ürünlerinin tüketimi artıyor. Artan talep limonda hal fiyatlarına da yansıdı.

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında tarımsal sigortaların bugünü ve geleceğini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.