tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.7.2017

Cerattepe’de madenciliğe onay çıktı

Cerattepe’de madenciliğe onay çıktı

Artvin-Cerattepe’nin madencilik faaliyetlerine açılmasına karşı yapılan itiraz reddedildi ve Danıştay ilgili ÇED Olumlu raporunu onayladı.

Türkiye’nin en büyük çevre davası olarak kabul edilen Artvin-Cerattepe’de alınan son karar madencilik faaliyetlerinin önünü açılması yönünde atıldı. Sahip olduğu doğal yaşam ve bitki örtüsü ile dünyanın sayılı ormanlık alanlarından biri olan Kafkasör yaylasında “madencilik yapılabilir” kararı Danıştay tarafından onaylandı.

“Bitkiler farklı bölgeye taşınabilir” denildi

Bölgede madencilik projelerinin toplam 3 bin 314 adet ağacın kesilmesine yol açacağı yönündeki itirazı değerlendiren bilirkişi heyeti raporunda, “Maden sahasında kalan endemik siklamen bitkisi toplanarak yakınlardaki aynı ekolojik koşullara sahip alanlara taşınabilir” ifadeleri yer aldı.

Cerattepe için 751 kişi ve 61 avukatın dahil olduğu davanın açılmasını sağlayan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, “Bu kadar gerekçesiz bir karar beklemiyorduk. Gelecek kuşaklara bırakacağımız yaşam alanlarını korumalıyız ve mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Biyoçeşitlilik kaybedilecek

Davacılar arasında yer alan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ise, “Artvin’de maden ile halkın yaşam alanını, temiz su hakkını, biyolojik çeşitliliği, bir daha asla geri kazanamayacağımız bitki türlerini kaybedeceğiz” derken, bölgede madencilik yerine ormanları, biyolojik çeşitliliği, toprağı ve suyu koruyacak uygulamaların geliştirilmesi gerektiği dile getiriyor.

25 yıllık hukuk mücadelesi

Cerattepe’de ilk olarak 1992 yılında gündeme gelen maden projelerine karşı uzun yıllar hukuki mücadele yürütülmüş, son olarak geçtiğimiz yıl ilgili maden şirketinin girişimlerine bölgede karşı çevrenin ve doğal yaşamın korunması adına ciddi bir tepki oluşmuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.