tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.6.2017

Marulda bolluk içinde yokluk yaşanıyor

Marulda bolluk içinde yokluk yaşanıyor

Bursa’da marul arazilerinde bolluk yaşandığını söyleyen üreticiler buna karşın ürünlerin çoğunun ellerinde kalmasından şikayetçi.

Sıcak havalar artık kendini iyiden iyiye hissettirirken serinletici lezzetiyle yaz sofralarının demirbaşı olan marullar yeniden pazar tezgahlarının aranan ürünleri haline geldi. Pek çok bölgede yaz kıvırcıklarının hasadı sürerken Bursa’da üreticiler düşük fiyatlardan şikayetçi.

Fiyat farkı dikkat çekiyor

Açık arazide 2-3 ay gibi kısa sürede yetişen marulların fiyatı pazar ve marketlerde  2-3 TL arasında değişiyor. Hal fiyatları ve üreticinin eline geçen paraya bakıldığında ise durum biraz farklı. Antalya Hali’nde 0,5-1,3 TL, Bursa Hali’nde 0,75-2,7 TL’den satılan kıvırcık marullar İstanbul Bayrampaşa Hali’nde ise tanesi 1,5-2 TL’den alıcı buluyor.

Marullar koyunlara yem oldu

Para etmeyen marulun tarlada kaldığını belirten Bursa-Kestelli üretici Raşit Başak, bu yıl ürettiği 80 bin adet marulun yalnızca 20 binini satabildiğini söylüyor. Tanesi 30 kuruşa mal olan marullara alıcılar tarafından 30 kuruştan fazla teklif verilmediği dile getiren Başak, “Müşteri bulamadığım için kalan marulları koyunlarıma yedirmek zorunda kalıyorum” diye konuşuyor.

Ürün çok, kazanç yok

2010 yılında bir adet marulu 67 kuruştan sattıklarını hatırlatan Dudaklı köyünden üretici İlyas Gümüş ise 7 yıl içinde maliyetlerin artarken fiyatların düşmesinden yakınıyor. “Sadece bizim köyde yüzlerce dönüm marulun tarlada kalma riski var” diyen Gümüş, “Tarla ve bahçelerde bolluk yaşanıyor. Ama böyle giderse marulun hasadını yapamayacağız” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.