tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.6.2017

Marulda bolluk içinde yokluk yaşanıyor

Marulda bolluk içinde yokluk yaşanıyor

Bursa’da marul arazilerinde bolluk yaşandığını söyleyen üreticiler buna karşın ürünlerin çoğunun ellerinde kalmasından şikayetçi.

Sıcak havalar artık kendini iyiden iyiye hissettirirken serinletici lezzetiyle yaz sofralarının demirbaşı olan marullar yeniden pazar tezgahlarının aranan ürünleri haline geldi. Pek çok bölgede yaz kıvırcıklarının hasadı sürerken Bursa’da üreticiler düşük fiyatlardan şikayetçi.

Fiyat farkı dikkat çekiyor

Açık arazide 2-3 ay gibi kısa sürede yetişen marulların fiyatı pazar ve marketlerde  2-3 TL arasında değişiyor. Hal fiyatları ve üreticinin eline geçen paraya bakıldığında ise durum biraz farklı. Antalya Hali’nde 0,5-1,3 TL, Bursa Hali’nde 0,75-2,7 TL’den satılan kıvırcık marullar İstanbul Bayrampaşa Hali’nde ise tanesi 1,5-2 TL’den alıcı buluyor.

Marullar koyunlara yem oldu

Para etmeyen marulun tarlada kaldığını belirten Bursa-Kestelli üretici Raşit Başak, bu yıl ürettiği 80 bin adet marulun yalnızca 20 binini satabildiğini söylüyor. Tanesi 30 kuruşa mal olan marullara alıcılar tarafından 30 kuruştan fazla teklif verilmediği dile getiren Başak, “Müşteri bulamadığım için kalan marulları koyunlarıma yedirmek zorunda kalıyorum” diye konuşuyor.

Ürün çok, kazanç yok

2010 yılında bir adet marulu 67 kuruştan sattıklarını hatırlatan Dudaklı köyünden üretici İlyas Gümüş ise 7 yıl içinde maliyetlerin artarken fiyatların düşmesinden yakınıyor. “Sadece bizim köyde yüzlerce dönüm marulun tarlada kalma riski var” diyen Gümüş, “Tarla ve bahçelerde bolluk yaşanıyor. Ama böyle giderse marulun hasadını yapamayacağız” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Dünyanın en uzun raf ömürlü elması "Cosmic Crisp", 22 yıllık bir ıslah çalışmasının sonunda ABD’de satışa sunuldu.

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da üreticiden kiralanan tarım arazileri üzerine inşa edilen çim sahalar bölgede tarıma dair endişe yaratmaya başladı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni on yılın ilk sayısında yine dopdolu içeriğiyle okurlarının karşısına çıkıyor.