tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.3.2017

Krizden bunalan üretici muza yöneliyor

Krizden bunalan üretici muza yöneliyor

Başta domates olmak üzere yaş sebze ihracatında yaşanan kriz Antalyalı sebze üreticilerini muz üretimine yöneltiyor.

2015 yılında Rusya ile yaşanan ihracat krizinin ardından başlayan ve sebze ihracatına büyük darbe vuran süreç üreticileri alternatiflere yönlendiriyor. Muz üretiminin merkezi Antalya-Gazipaşa’da muz arazilerinin genişliği son 3 yılda tam 5 katına çıktı.

Antalya ve Mersin’de serasını muz bahçesine dönüştüren üreticilerin sayısı günden güne artıyor. Yalnızca Gazipaşa ilçesinde muz üretimi yapılan örtü altı arazilerin genişliği 2 bin 150 dekara ulaşmış durumda.

Örtü altına teşvik var

Domates, hıyar, kabak gibi yaş sebze seracılığı Gazipaşa’da tarımsal faaliyetin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturuyor. İhracattaki düşüş ve ambargoların devam etmesi sonucu gelir kaybı yaşayan üreticilerin muza yönelmesinin en önemli nedeni örtü altı muza verilen devlet teşvikleri.

Serada yılda 2 hasat yapılıyor

Örtü altına verilen destek ile geçmişten beri muz üreten pek çok üretici de arazisini seraya çevirmeye başladı. Kapalı alanda muz üretiminin açık araziye göre bir avantajı da yılda 1 yerine 2 kez hasat yapabilmek. Bu sayede daha çok ürün satabilen üreticiler muz bitkisinin bakımının kolay olmasından da hoşnut.

krizden-bunalan-uretici-muza-yoneliyor2.jpg

Üretici kazançtan memnun

Gazipaşa’da 1980 yılından beri muz üretimi yapan Mahmut Büyükakça, açık arazide 20 kg ürün veren bir muz dalı veriminin serada 50 kg’ye kadar çıktığını söylüyor. “Sene başında 2 TL’den sattığımız muz şu anda 4-5 TL oldu ve fiyatlar her geçen gün artıyor” diyen Büyükakça, serada muzun turfanda sebze üretimine göre de daha avantajlı olduğu görüşünde.

Muzda bu iki bölge tüm Türkiye demek!

Türkiye’nin Antalya yüzde 72, Mersin ise yüzde 27 ile muz üretiminin neredeyse tamamını karşılıyor. Hatay’ın payı ise yüzde 1’den az. Antalya’daki üretimin tamamına yakınını Gazipaşa ve Alanya ilçeleri karşılıyor. Mersin ilinde ise üretimin 4’te 3’ü Anamur ilçesinde gerçekleşiyor.

Rekorların devamı gelmeli

2016 yılında ülke genelinde toplam 306 bin ton ile rekor kıran muz üretimi sera alanlarının genişlemesi ve desteklerin sürmesi koşuluyla yaş sebze üretimine önemli bir alternatif ve krizin etkilerine karşı bir dayanak olacağa benziyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.