tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.3.2017

Soğuk hava deposu kurana kredi desteği

Soğuk hava deposu kurana kredi desteği

2017 tarımsal kredilerinde üst limitin yükseltildiği açıklanırken soğuk hava deposu yatırımları da kredi kapsamına alındı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üreticilere yönelik tarım kredilerinde güncelleme yapıldığını duyurdu. Buna göre bitkisel üretim ve mekanizasyon gibi yatırımların yanı sıra soğuk hava deposu yatırımları da 2017 yılında düşük faizli kredilerle desteklenecek.

Yaygın bitkisel üretimde bu yılki üst limit 250 bin TL’den 750 bin TL’ye yükseltilirken, stratejik bitkisel üretimde ise 2 milyon TL olan üst limit 3 milyon TL’ye çıktı. Traktör alımında uygulanacak kredilerin üst limiti ise 250 bin TL olarak belirlendi.

Yüzde 100 faiz indirimi

Kredi kapsamındaki 35 farklı tarımsal faaliyet alanı arasında modern basınçlı sulama, çok yıllık yem bitkisi, yurtiçi sertifikalı tohum, fide ve fidan üretimi ve sera modernizasyonuna yönelik yatırımlarda yüzde 100 oranında faiz indirimi uygulanacak.

Kısa süre önce üreticilerin biriken kredi borçlarının ertelenmesi TBMM gündemine taşınmış, Şubat ayında yapılan Bakanlar Kurulu'nun ardından ise borçların öteleneceğine dair karar alındığı açıklanmştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.