tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.2.2017

Yerel buğday çeşitlerine güç takviyesi

Yerel buğday çeşitlerine güç takviyesi

Selçuk Üniversitesi’nden araştırmacılar tarımsal topraklardaki tuz ve bor stresine dayanıklı buğday çeşitleri üzerine çalışma yürütüyor.

Topraklardaki yüksek tuzluluk oranı tahıl üretimi yapılan arazilerde verimi olumsuz etkileyen en önemli sorunlardan biri. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde araştırmacılar buğday başta olmak üzere, zorlu toprak koşullarına direnç gösteren tahıl çeşitleri üzerine çalışıyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi ile ortak yürütülen projede moleküler genetik, biyoteknoloji, bitki fizyolojisi, klasik bitki ıslahı ve kalite analizi gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış geniş bir uzman ekip kadrosu görev alıyor.

Tuzluluk mağduru yerel çeşitler

Hem ekmeklik hem makarnalık buğday çeşitleri üzerine yürütülen moleküler destekli ıslah programının amacı; topraklardaki tuzluluktan etkilenen yerel çeşitlerin güçlendirilmesi. Bunun için, tuza karşı tolerans sağlayan genlerin bölgeye adapte olmuş yerel buğday çeşitlerine kazandırılması amaçlanıyor.

Bor kirliliğine karşı direnç hedefleniyor

Projenin bir diğer amacı ise, özellikle Orta Anadolu’da arazilerin 5’te 1’ini olumsuz etkileyen bor toksisitesine karşı da dayanıklı buğday çeşitleri üretmek. Tuz ve borun yanı sıra çalışmanın odağını oluşturan bir diğer abiyotik stres faktörü ise kuraklık.

Konya havzası verimliliğini kaybediyor

Konya havzasının tarımsal üretime uygun olmaktan çıkmaya başladığına dikkat çeken Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Eşref Hakkı, “Tüm ülkede üretim alanlarını tehdit eden bu stres faktörlerinin etkisini azaltabilmek en önemli hedefimiz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.