tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.2.2017

Yerel buğday çeşitlerine güç takviyesi

Yerel buğday çeşitlerine güç takviyesi

Selçuk Üniversitesi’nden araştırmacılar tarımsal topraklardaki tuz ve bor stresine dayanıklı buğday çeşitleri üzerine çalışma yürütüyor.

Topraklardaki yüksek tuzluluk oranı tahıl üretimi yapılan arazilerde verimi olumsuz etkileyen en önemli sorunlardan biri. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde araştırmacılar buğday başta olmak üzere, zorlu toprak koşullarına direnç gösteren tahıl çeşitleri üzerine çalışıyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi ile ortak yürütülen projede moleküler genetik, biyoteknoloji, bitki fizyolojisi, klasik bitki ıslahı ve kalite analizi gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış geniş bir uzman ekip kadrosu görev alıyor.

Tuzluluk mağduru yerel çeşitler

Hem ekmeklik hem makarnalık buğday çeşitleri üzerine yürütülen moleküler destekli ıslah programının amacı; topraklardaki tuzluluktan etkilenen yerel çeşitlerin güçlendirilmesi. Bunun için, tuza karşı tolerans sağlayan genlerin bölgeye adapte olmuş yerel buğday çeşitlerine kazandırılması amaçlanıyor.

Bor kirliliğine karşı direnç hedefleniyor

Projenin bir diğer amacı ise, özellikle Orta Anadolu’da arazilerin 5’te 1’ini olumsuz etkileyen bor toksisitesine karşı da dayanıklı buğday çeşitleri üretmek. Tuz ve borun yanı sıra çalışmanın odağını oluşturan bir diğer abiyotik stres faktörü ise kuraklık.

Konya havzası verimliliğini kaybediyor

Konya havzasının tarımsal üretime uygun olmaktan çıkmaya başladığına dikkat çeken Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Eşref Hakkı, “Tüm ülkede üretim alanlarını tehdit eden bu stres faktörlerinin etkisini azaltabilmek en önemli hedefimiz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.