tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.2.2017

Karaburun’da çevre davasını zeytinlikler kazandı

Karaburun’da çevre davasını zeytinlikler kazandı

İzmir-Karaburun’da doğal ve tarımsal alanları tehdit eden enerji santrali ek projesi için verilen “ÇED olumlu” raporu iptal edildi.

İzmir’in Karaburun ilçesinde inşa edilen Karaburun Rüzgar Santrali’ne 47 ilave türbin yapılmasına karşı verilen hukuk mücadelesi sonuç verdi. İzmir 6. İdare Mahkemesi proje ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ÇED olumlu raporunu oybirliğiyle iptal etti.

Zeytinliklerin ve evlerin yanı başında

Zeytin arazileri ve mera alanlarının bulunduğu bölgede 2013 yılında kurulan enerji santrali, aynı zamanda evlerin 150 metre kadar yakınında yer alması nedeniyle tepki çekmişti. Karaburun RES’in kapasitesini genişletme amacıyla hazırlanan ÇED raporuna 78 yurttaşın itirazı ile dava açılmıştı.

Yarımadanın yaşam hakkı için!

Raporu iptal eden İzmir 6. İdare Mahkeme, kararı “Kapasite artışına konu 47 türbinin tamamının projede belirtilen koordinatların dışında konumlanması” gerekçesine dayandırdı. Buna göre kapasite artışı için yeni bir proje tanıtım dosyası hazırlanması ve ÇED sürecinin yeniden başlaması zorunlu.

karaburun-da-cevre-davasini-zeytinlikler-kazandi2.jpg

Kararın ardından Karaburun Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada bölgenin Özel Çevre Koruma Alanı olduğu hatırlatılarak, “Bu dava Türkiye’nin önemli doğa alanlarından biri olan bu çok özel yarımadanın yaşam hakkı ve yaşam alanlarını koruma mücadelesidir” denildi.

Karaburunluların mücadelesi sonuç verdi

Tarım ve yaşam alanlarının yanı sıra kuşların göç yollarını da olumsuz etkileyen RES’e karşı uzun soluklu bir mücadele yürütülüyordu. 2015 yılından bu yana açıklan davanın yanı sıra Karaburunluların gerçekleştirdiği pek çok toplantı ve eylem ile bölgede RES’in tahribatına dikkat çekildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.