tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Olaylar
  • Avrupa tarımının tarihi Kırklareli’nde gün yüzüne çıkıyor

15.8.2016

Avrupa tarımının tarihi Kırklareli’nde gün yüzüne çıkıyor

Avrupa tarımının tarihi Kırklareli’nde gün yüzüne çıkıyor

Hem Türkiye hem de Avrupa için tarım tarihine dair en eski bulguların ortaya çıkarıldığı Kırklareli’nde Tarih Öncesi Açık Hava Müzesi projesinde sona yaklaşıldı.

Türkiye’de tarımın tarihine dair en önemli bulguların ortaya çıkarıldığı Kırklareli-Aşağıpınar’da kurulan Tarih Öncesi Açık Hava Müzesi’nde çalışmalar devam ediyor. Kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan tarımsal yaşam müzede oluşturulan maketler ile temsil edilecek.

Tarımın tarihi maketlerle anlatılacak

Türkiye’nin ilk tarih öncesi açık hava müzesi olacak olan tesiste bugünlerde Neolitik çağa uzanan köy yaşamı ve üreticiliği anlatan maket ve modellerin montaj çalışmaları sürüyor. Müzenin belli kısımları ziyaretçilere açıldı bile. Aşağıpınar bölgesi, tarımsal faaliyetlerin Avrupa kıtasına yayılmaya başladığı bölge olması nedeniyle uluslararası bir önem de taşıyor.

23 yıllık çalışmaların sonucu

Kırklareli il merkezi sınırlarında bulunan Aşağıpınar höyüğünde 1993 yılında başlayan kazı çalışmaları sonucunda, bölgede tarımsal yaşama dair 8 bin 200 yıl öncesine uzanan bilgiler elde edilmişti. Açık Hava Müzesi projesi tüm bu bilgilerin tarihe ve tarıma ilgi duyan herkesin ilgisini çekecek bir nitelikte sergilenmesini hedefliyor.

avrupa-tariminin-tarihi-kirklareli-nde-gun-yuzune-cikiyor2.jpg

Maddi destek gerekli

Ancak bölgedeki arkeolojik çalışmayı yöneten Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, maddi olanaklar açısından sorun yaşadıklarını belirtiyor. “Projenin en kısa sürede tamamlanması maddi imkanlara bağlı. Destek konusunda ciddi sıkıntılar var. Ancak her şeye rağmen müzemizi hizmete açmak için sabırsızlanıyoruz” diye konuşuyor.

Avrupa’da tarım bu bölgede başladı

Buğday ve arpa gibi ürünlerin Avrupa topraklarında ilk olarak ekildiği bölgenin Trakya olduğu bilgisini veren Özdoğan, “Anadolu’dan gelen üreticilerin kurduğu Avrupa’daki en eski yerleşimlerden biri burası. Avrupa uygarlığının çekirdeği burada gelişiyor ve tarım buradan Avrupa’ya yayılıyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.