tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.5.2016

Çoruh vadisindeki çileğin sırrı

Çoruh vadisindeki çileğin sırrı

Çoruh vadisinde son 3 yılda kurulan seralarda üretilen çilekler lezzetiyle tüketiciyi kazancıyla da üreticiyi memnun ediyor.

Erzurum, Bayburt ve Artvin sınırlarında yer alan Çoruh vadisinde çilek seraları günden güne artıyor. Talepleri karşılamakta zorlanan üreticilerin yetiştirdiği çilek, sırrını vadinin mikroklima özelliklerine borçlu.

Halıcılıktan çilek üreticiliğine

Vadinin dağlık alanlarına kurulan çilek seralarının geçmişi çok da eskilere dayanmıyor. 5 yıl öncesine kadar halıcılık dahil farklı işlerle geçimini sağlayan yerel halk, birkaç yıl önce inşa edilen seralarda ürünün üretimine başladı. Hasat edilen çilekler lezzetiyle kısa sürede önce çevre illerdeki alıcıların ilgisini çekti.

3 yılda 3 katına çıktı

Erzurum’un Tortum ilçesine bağlı Pehlivanlı köyünde 3 yıl önce kurdukları 5 adet sera ile üretime başladıklarını söyleyen Muharrem Akar, geçen yıl seraların sayısını 10’a, bu yıl ise 15’e çıkardıklarını söylüyor. “Toplamda 90 ton çilek elde ediyoruz” diyen Akar, “Toptan 6 TL, perakende olarak da 7 TL’ye sattığımız çileğe olan talepleri karşılayamıyoruz” diye konuşuyor.

Marul üretimi de başladı

Sera sayısını her geçen yıl arttırdıklarını belirten Akar, “Bal tadındaki bu çileğe rağbet çok yoğun. Aynı seralarda marul da yetiştirmeye başladık. Hızla gelişen seracılık sayesinde köyümüzden batıya yaşanan göç durabilir” yorumunu yapıyor.

Mikroklima özelliklerine sahip Çoruh vadisinde geleneksel olan yetiştirilen ürünlerin başında fasulye geliyor. Dut pekmezi ile de ünlü olan bölgede aynı zamanda organik bitkisel üretim de yapılıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.