tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.5.2016

Afrika’nın en zenginini Tuta absoluta alt etti

Afrika’nın en zenginini Tuta absoulta alt etti

Afrika’nın en zengin insanı olarak bilinen Aliko Dangote, Mart ayında açtığı domates işleme fabrikasının üretimini durdurdu. Gerekçe; Tuta absoluta zararlısı yüzünden düşen domates üretimi.

18 milyar dolarlık servetiyle Afrika’nın en zengini olarak bilinen Nijeryalı işadamı Aliko Dangote, geçen aylarda sanayi domatesine yaptığı yatırımla adından söz ettirmişti. Ancak aradan yalnızca 2 ay geçmesine rağmen bu yatırımın geleceği belirsizlik içine girdi.

Üretim düştü, fiyatlar yükseldi

Belirsizliğin nedeni Nijerya’nın domates arazilerinin önemli kısmında etkili olan Tuta absoluta yaprak güvesi. Ülkenin kuzeyine bulunan Kano, Jigawa, Plateau, Katsina ve Kaduna eyaletlerinde domates arazilerine kısa sürede büyük zararlar veren Tuta zararlısı üretimde ani bir düşüş yaratırken fiyatları da yükseltti.

Afrika tarihine geçmişti

20 milyon dolarlık bir yatırım olarak Afrika tarihine geçen Dangote Domates İşleme Fabrikası ise üretiminin henüz üçüncü ayında bu düşüşe direnemedi. Günlük bin 200 ton üretim kapasitesi olan fabrikanın müdürü Abdulkadir Kaita, ilk sulama sezonunun ardından üretime ara vereceklerini açıkladı.

Dünyanın en zenginleri listesinde

Aliko Dangote’nin sahibi olduğu Dangote Group, Afrika ülkelerinde gıda işleme, şeker ve meşrubat üretiminin yanında çimento imalatı alanında faaliyet gösteriyor. Dangote, Forbes’un listesinde dünyanın en zengin 67. insanı olarak yer alıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.