tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.5.2016

Yedikule’nin tarihi tarım mirasına mıcır döküldü

Yedikule’nin tarihi tarım mirasına mıcır döküldü

İstanbul’un 3 yıldır yapılaşma tehdidi altında olan tarihi Yedikule bostanlarının olduğu bölgeye bu kez de mıcır döküldü.

İstanbul’daki tarihi Yedikule bostanları bir kez daha iş makinelerinin işgali altında. 2013 yılından beri pek çok kez yapılaşma girişimleriyle karşı karşıya kalan bostanlara bu kez de mıcır döküldü. Dün Yedikulekapı-Belgradkapı arasındaki bölüme dökülen mıcırlar bugün gelen tepkiler üzerine kaldırıldı.

Bostanlar Dünya Kültür Mirası Listesi’nde

Tüm dünyada kentsel tarım alanlarının en eski örneklerinden biri olan ve Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Yedikule bostanlarında 3 yıldır süren yapılaşma tehdidi sürüyor. Sur Koruma Bandı olarak tanımlanan alana dökülen mıcırlar bostan sahipleri ve Yedikule Bostanları Koruma girişiminin tepkisine neden oldu.

Koruma mücadelesi 3 yıldır sürüyor

Yedikule surlarının yanında yer alan ve mısırdan marula pek çok ürünün yetiştirildiği tarihi bostanlara ilk olarak 2013 yılında “park projesi” gerekçesiyle iş makineleri girmiş ve moloz yığmıştı. tarlasera, tarihi bostanları koruma altına alma yönünde başlatılan girişimlerini ve bostanların öyküsü sayfalarına taşımıştı.

Yıkmak kolay, geri kazanmak zor!

Son olarak geçtiğimiz Ocak ayında Yedikule bostanlarına gelen zabıta ekipleri üreticilerin depo olarak kullandıkları barakaları yıkmıştı. tarlasera, İstanbul’da son yıllarda sürekli yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya kalan Yedikule, Kuzguncuk, Piyalepaşa gibi tarihi bostanlar ile, Londra’da kentsel tarım alanlarını geri kazanmak için yapılan mücadeleyi karşılaştırmıştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.