tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.4.2016

Tarımda istihdam hızla azalıyor

Tarımda istihdam hızla azalıyor

Son 1 yılda Türkiye’de tarım sektöründe çalışanların sayısı 30 bin kişi azaldı. Tarım sektörünün toplam istihdamdaki payı ise yüzde 0,7 daralma gösterdi.

Türkiye’de istihdam ve işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre geçtiğimiz yılın Şubat ayından bu yana işsiz nüfus en yüksek seviyeye ulaştı. Tarımda çalışanların 30 bini bu süre içinde işine veda ederken, tarımın istihdamdaki payı ise yüzde 0,7 azaldı.

İşsizlik oranı yüzde 11,1

Ocak 2015’ten bu yana Türkiye’de işsiz sayısı 31 bin kişi artarak 3 milyon 290 bine ulaştı. İşsizlik oranı ise 0,2 puan azalma göstererek yüzde 11,1 düzeyine geriledi. Tarımda ise bu trend 0,4 puan azalma ile yüzde 13 olarak yaşandı.

Tarımda çalışanların sayısı azalıyor

Ancak işsizlik oranındaki azalmaya rağmen istatistikler tarımda istihdamın diğer sektörlere oranla önemli ölçüde azalma eğilimde olduğunu gösteriyor. 2015 Ocak ayından beri tarım dışı sektörlerde çalışanların sayısı 851 bin kişi artarken, tarım sektöründe çalışanlar ise 30 bin kişi azaldı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.