tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.9.2015 13:51:55

Zeytinin Mersin’deki altın yılı

Mersin'in Mut ilçesinde bu yıl 160 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor. Ege Bölgesi’nde üründe verim ve kalite sorunu yaşanırken, Mut zeytini ilk defa bu yıl zirveye ulaştı. Hava koşullarının iyi olması nedeniyle  Akdeniz Bölgesi'nde en erken ürün yetiştiren bölgelerden biri olarak öne çıkan Mersin’in Mut ilçesinde zeytin bu yıl itibarıyla önemli bir yıl yaşıyor. Üreticilerin  Toros Dağları'nın güney yamaçlarında son derece elverişli iklim yapısı altında üretim yapması,  gerek rekolte ve gerekse kalite bakımından bu değerli  ürünün en üst seviyeye ulaşmasıyla sonuçlandı. Bu yıl 160 bin ton rekolte beklenilen zeytinde  gerek sofralık ve gerekse yağlık olarak değerlendirilecek zeytinlerin hasadında birim alandan elde edilecek gelirin en üst düzeyde olması hem üretici  ve hem de ülke ekonomisine  olan katkısının artmasına neden oldu. Hedeflenen 160 bin ton zeytin rekoltesinin yüzde 65'inin sofralık, diğerlerinin ise yağlık olarak değerlendirilmesinin beklendiğini kaydedildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.