tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.5.2015 07:38:20

Hem domates hem patates: DomPat

Tarım dünyasında ilginç bir yenilik daha. İngiltere’de araştırmacılar, melez üretim sayesinde domates ve patatesi tek bir bitkinin üstünde yetiştirmeyi başardı. İngiltere’de ziraat mühendisleri aynı bitkinin dalında domates, kökünde patates yetiştirmeyi başardı. İngilizce domates ve patatesin kısaltılmış hali olan TomTato (DomPat) adlı bitki uzun süren araştırmalar sonucunda geliştirildi. Aşılama yöntemiyle geliştirilen ve genetik olarak değiştirilmediği belirtilen bitki İngiltere piyasasına sunuldu. DomPatın en büyük avantajı iki ürünü aynı anda yetiştirerek üreticilere yerden tasarruf imkânı tanıması. Ürünü geliştiren Thompson and Morgan firması hibrit (melez) bitkiden yetişen iki sebzenin de son derece lezzetli olduğunu açıkladı. Firma, bitkinin ürettiği domateslerin toplanma zamanı geldiğinde, patateslerin de topraktan çıkarılabileceği belirtti. Domates ve patatesi aynı dalda görmek ise herkesi şaşırttı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.