tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.5.2015 14:19:05

Işıklarla zararlı mücadelesi

Işık teknolojisi kimyasal pestisitlere alternatif olmaya hazırlanıyor. Florida’daki Işık Bilimi Grubu, LED ve lazer ışıklarının böcekleri yok etmek için kullanılabileceğini keşfetti. Araştırmacıların keşfine göre; ışıklarla böcek mücadelesinin ise birkaç yolu var. İlki, lazerle böcekleri havada vurmak. Fotonik çit denilen bu yöntemde, kızıl ötesi ışıklardan oluşan bir çit oluşturuluyor. Çiti geçmeye çalışan böcekler zararsız lazer ışınlarıyla vuruluyor. Lazer, böceğin türünü tanımladıktan sonra zararsızsa geçmesine izin veriyor, zararlı ise de öldürüyor. Işık kalkanı oluşturuluyor İkinci bir yöntem ise mavi ışık. Kolombiya Üniversitesi’ndeki fizikçiler, bir ışık kalkanı üzerinde çalışıyor. Araştırmalara göre, kısa dalga boyuna sahip, görülebilir mavi ışıkların böcek yumurtalarını, larvaları ve pupaları öldürebiliyor. Bu ışıkların bitkileri böceklerden korumalarının yanı sıra, bitki gelişimine olumlu etkilerinin olması da muhtemel. Laboratuvar araştırmaların sonuçları önümüzdeki sene açıklanacak.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.