tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.4.2015 08:03:17

Hong Kong'da tarım parkı açılacak

Hong Kong’da açılacak olan yaklaşık 80 hektarlık tarım parkı için üreticilere çağrı yapıldı. Projenin hedefi yerli üretimi arttırmak. Yerli üretimi arttırmak için açılması planlanan tarım parkı için, üreticilerle en az 5 yıllık kira sözleşmesi yapılacak, elektrik, su ve altyapı hizmetleri de dâhil olmak üzere her türlü destek verilecek. 80 hektarlık alan 80 kişiye kiralanarak, makul bir üretim şekli oluşturulacak. Başvuru yapacak adaylarda aranan en önemli özellik ise “üreticilik konusunda ciddi olmak.” Son 20 yılda Hong Kong’da tarım büyük bir düşüşe geçti. Ekilmiş toprakların alanı 2 bin 70 hektardan 729 hektara kadar indi. Bunun üzerine harekete geçen hükümetin teklifi ise bu proje oldu. Projede ayrıca verimliliği arttırmak üzere yapılan araştırmalar için de bir fon oluşturulması önerildi. Bu araştırma fonu ve kurulacak tarım parkıyla tarımın Hong Kong ekonomisindeki payının artması ve gıda güvencesi sağlanması da hedefleniyor. Dünyadan tarım gündemi tarlasera Nisan'da! tarlasera Nisan sayısını bayinizden isteyin!

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.