tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.3.2015 15:16:08

Ahududu ve böğürtlen melezi Loganberry

İlk bakışta bir ahududu ya da böğürtlen sanılan Loganberry, aslında bu iki meyvenin ‘karışımı’. Loganberry’nin isim babası ise ABD’li avukat ve bitki yetiştiricisi James Harvey Logan. 1883 yılında bahçesinde meyve çeşitleri ekerken kaza eseri ahududu ve böğürtlen tohumlarını dip dibe eken James Harvey Logan, elde ettiği Loganberry ile bugünün organik tarımının da başlangıç hareketlerinden birini yapmış oldu. O tarihlerde değeri anlaşılmamış olsa da, sonraki kuşaklar tarafından organik tarım literatürüne giren bu keşif, akla ‘kardeş bitkiler’i de getiriyor. tarlasera Mart sayısında kapak konusu olarak ele alınan permakültür tekniklerinden biri de bitkileri yanyana ekmek. Tabii doğada yabani olarak bulunan böğürtlen ve ahududu’nun karışımı olan Loganberry gibi tüm kardeş bitkilerden yeni türler gelişebilir mi, bu bilinmez. Ancak Loganberry bugün özellikle ABD ve İngiltere’de tadı, kokusu ve büyüklüğüyle dikkat çekiyor. Ahududundan daha büyük ve yumuşak, böğürtlenden ise biraz daha ekşimsi olan bu meyve aynı ‘kardeşleri’ gibi yüksek oranda C vitamini içeriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.