tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.3.2015 11:12:19

"Çin işi" liçi meyvesi

Çin'de yetişen liçi meyvesi son zamanlarda global pazarlarda da dikkat çeken bir meyve.  Anavatanı Çin'in güneyi olan liçi ya da Latince ismiyle Litchi chinensis, yarı saydam-beyaz, üzüme benzer bir kıvamı olan, tatlı bir meyve. Liçinin kabuğu pembemsi kırmızı renkte ve sert ancak oldukça ince ve çabucak soyulabiliyor. Liçinin çekirdekleri ise sert ve biraz büyükçe, ayrıca zehirli de olabildiğinden meyvenin dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Liçi ağacı dört mevsim boyunca yeşil kalan bir ağaç. Boyu en fazla 15-20 santimetreye kadar ulaşan bu ağaç özellikle Kaliforniya'nın ormanlık sahil şeridinde de bolca yetiştiriliyor. Ancak son yıllarda tropik meyvelerin çoğunun dünyada yayılmasından liçi de nasibini almış durumda. Liçi Türkiye'de de yetiştirilebiliyor. Özellikle de ılık ve nemli yaz ayları bu ağaçtan hasat almak için çok uygun. Liçi ağacı organik bakımdan zengin ve kuru toprak yapısına ihtiyaç duyuyor. Ayrıca, toprağın ya da sulamada kullanılan suyun içindeki tuz miktarına karşı da hassas bir ağaç. C vitamini açısından bol olan liçi meyvesi de ağacın çiçek açmasından yaklaşık 100 gün sonra olgunlaşıyor. Temmuz ve Ekim ayları arası bu meyvenin olgunlaşması için ideal aylar.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.