tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2015 14:49:47

Ege Bölgesi'nden yepyeni ürünler

Türkiye’de organik pazarı genişliyor. Ege Bölgesi’nde yetiştirilen kolakas ve piramit karnabahar, patates ve karnabahara alternatif olacak. Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi araştırmacıları tarafından geleneksel patates ve karnabahar alternatif olarak yetiştirilen yeni ürünler, bugünlerde çok konuşuluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan EÜ Ziraat Fakültesi Tarım İşletmeleri Koordinatörü ve Fakülte Çiftlik Sorumlusu Prof. Dr. Harun Yalçın, üniversiteye bünyesinde bulunan, İzmir’in Menemen ilçesindeki 4 bin 200 dekarlık Araştırma Uygulama ve Üretim Çiftliği'nin 200 dekarlık alanını organik sebze ve meyveler için kullandıklarını ve inovatif çalışmalar için denemeleri burada yaptıklarını söylüyor. Son olarak yetiştirilen “kolakas” ve “piramit karnabahar”da burada denendi. Kolakas, Kıbrıs patatesi olarak da anılıyor. Yumruya benzeyen bir şekle sahip bu küçük patates Akdeniz mutfağına özgü ve oldukça yüksek bir besin değeri var. “Piramit karnabahar yeni bir lezzet olacak” Yalçın, piramit karnabaharın, geleneksel karnabahara iyi bir alternatif olacağını düşünüyor. Şekli ile dikkat çeken bu karnabaharın daha önce turşu olarak tüketildiğini söyleyen Yalçın ekliyor; “Bildiğimiz karnabaharın bir değişik türünü üretiyoruz. Şekil ve renk olarak farklı ancak karnabaharın tüketildiği her alanda tüketiliyor. Haşlanıp zeytinyağı ile salatası yapılabiliyor. Yemeği de oldukça lezzetli”. Yetiştirmesi kolay Prof. Dr. Harun Yalçın, kolakası ve piramit karnabaharı yetiştirmenin zor olmadığını söylüyor. Organik tarım üreticilerinin geleneksel yöntemlerle bu ürünleri yetiştirebileceğini söyleyen Yalçın, yetiştirdikleri ürünler piyasada yer bulursa miktarları yükseltmeyi planladıklarını da ekliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.