tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.1.2015 16:24:49

Turunç değil, balkabağı

Fotoğrafta görülen ve ilk bakışta turunç çeşitlerini andıran bu şirin sebzeler, Amerikan bahçe tipi balkabağı olarak da isimlendirilen 'Wee bee little' kabakları... Güzel haber ise, tohumlarının artık Türkiye’de de rahatça bulunabiliyor olması. Wee bee little, özellikle de küçük alanlarda çok zahmet istemeden yetişmesi ve bol hasat vermesi sebebiyle son zamanlarda gitgide popülerleşiyor. Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ekildikten sonra kolay bir bakımla yetişen wee bee little, kış ayları dışında hasat veriyor. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, A vitamini ve beta karoten açısından zengin olan bu minyatür kabaklar, ilk bakışta küçük formlarıyla sempati topluyor. Wee bee little balkabağından yapılan dolmalar çok cezbedici, özellikle de çocuklar buna bayılıyor. Bahçesinde ya da serasında hiç balkabağı yetiştirmeyenler için de bir başlangıç olabilecek bu kabakları yemek istemeyenler, içini oyup süs olarak da kullanıyorlar. Hatta içine sütlü-karamelli çay koyup bu şekilde servis edenler bile var!

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.