tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.2.2012 15:02:24

Çiftçi Sam kazandı

ABD ile AB önceki gün organik gıda anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaya göre, bundan böyle ABD ile AB arasında organik gıda sertifikaları karşılıklı olarak tanınacak. Böylece Avrupa'daki 50 milyar dolarlık organik gıda pazarı ABD çiftçisine açılacak.

ABD'li yetkililer tarafından yapılan açıklamada ABD ve Avrupa Birliği arasında karşılıklı organik tarım ürünlerinde standartların tanınması ve kabul edilmesine ilişkin bir anlaşma imzalandığı belirtildi.  Tarım Bakanı Yardımcısı tarafından yapılan açıklamada söz konusu anlaşma kapsamında karşılıklı tarım ürünleri yetiştirici ve satıcılarının ayrıca sertifika almalarının gerekli olmayacağı, organik ihracat sertifikasının yeterli olacağı belirtildi. ABD’nin benzer bir anlaşmayı Kanada ile imzaladığı biliniyor. ABD'li üreticiler Avrupa'ya organik gıda ihracatına 1 Haziran 2012'de başlayacak. Daha önce özellikle GDO’lu ürünler konusunda net bir tutum izleyen ve bu yüzden ABD’den tarım ürünleri ithalatı yapmayan Avrupa Birliği’nin aldığı bu karar şaşkınlık yarattı. Çünkü bu kararla tarımsal ürünler konusundaki çelişkiler ABD lehine veya daha doğru bir deyişle Amerikalı üreticiler lehine çözümlenmiş oluyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.