tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.11.2014 13:25:30

Çevre dostu yüzen seralar

Tarım alanlarının yeterli olmadığı bölgeler için suyun üzerine kurulan çevre dostu seralar tasarlandı. Studiomobile firması mimarlarından Antonio Girardi ve Cristiana Favretto tarafından tasarlanan seralar, ahşap veya geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor. Çevre dostu olması ise kendi enerjisini ve temiz suyunu kendisinin sağlamasından geliyor. İçerisinde her türlü sebze ve meyve üretimine uygun yeterli alan bulunan seralar, temiz su ihtiyacını üzerinde bulunduğu su kaynağından sağlıyor. Su arıtma ve pompalama işlemlerini ise güneş enerji panelleri sayesinde sağladığı elektrikle çalıştırıyor. Su üzerinde yüzebilmesi, farklı bölgelere su yoluyla taşınabilmesi avantajı yaratıyor. Bu nedenle gerekli yerlerde yiyecek kaynağı olarak kullanılabilmesi hedefleniyor. Seranın içindeki sulama sistemi otomatik hale getirilebiliyor. Birden fazla yüzen sera birbirine monte edilebilirken, bu sayede üretim miktarı da artırılabiliyor. Ayrıca çoklu birimler sayesinde küçük bir pazaryeri veya kendi yiyeceğini kendisi üretebilen yüzen bir restorana dönüşebiliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.