tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.8.2014 09:34:58

Kayısı Malatya’yı vurdu

Kayısının dünyadaki başkenti Malatya’da kuraklık nedeniyle rekoltenin düşmesi, yalnızca üreticiyi değil bütün şehri vurdu. Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Gürsel Özbey, don nedeniyle kayısı gelirinde 1 milyar TL kayıp yaşandığını söyledi. Yaşanan kayıptan bütün sektörlerin etkilendiğini belirten Özbey, “Malatya ölçekli bir ilde kayısıdan gerçekleşen 1 milyar TL’lik kayıp büyük ölçüde hissediliyor. Vatandaş siftahsız dükkanını kapatıyor” dedi. Kayısı üreticilerine destek verilmesi gerektiğini söyleyen Özbey, “Arazinin durumuna göre destek verilmeli ancak şu ana kadar sadece üreticinin tarım kredisi borçları ertelendi. Bakanlığın üreticiye alternatif ürün çalışması yapması gerekiyor. Ka­yı­sının yanında fark­lı bir ürün daha ol­sa va­tan­daş onu sa­tar­dı sı­kın­tı­ya girmez­di” şeklinde konuştu. 200 bin ton olarak beklenen kuru kayısı rekoltesinin 30 Mart’ta yaşanan don nedeniyle 10 bin tona düştüğünü ifade eden Özbey, “Kayısı bu sene ürün vermeyince birçok kişi gündelik işlerde çalışmak için ilden göç ediyor. Her sene kayısı toplamak için göç alan Malatya bu sene göç veriyor” diyerek birçok kişinin iflas ettiğini sözlerine ekledi.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.