tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.6.2014 10:48:28

Sıfır kalorili şeker: Stevia

Çaykur tarafından geçen yıl deneme üretiminin yapıldığı Stevia isimli bitkinin ilk hasadı gerçekleştirildi. Yapılan analizlerde şekere göre 10 kat fazla tatlandırıcı özelliğe sahip olduğu tespit edilen ve kalori ile protein değerleri sıfır çıkan Stevia bitkisiyle ilgili, uzmanlar şekerin sahip olduğu olumsuz etkileri de taşımadığını belirtiyor. Çaykur’un Arjantin’den getirdiği ve geçen yıl Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Bahçesi’nde deneme üretimine başladığı bitki, bir yıl boyunca yaz ve kış dönemlerinde takip edildi. Bitkinin Doğu Karadeniz bölgesindeki toprak ve iklim koşullarına uyum sağladığı gözlemlendi. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, “Arjantin bölgesinde ‘Ballı yaprak’ veya ‘Tatlı ot’ olarak adlandırılan Stevia’nın deneme ekimlerine geçen yıl başladık ve olumlu sonuçlar aldık. Tatlandırıcı özelliği şekere göre 10 kat daha yüksek. Sıvı hale getirildiği zaman bu oran 300 kata kadar çıkıyor. Ancak şekerin olumsuz etkilerini taşımıyor” dedi. Stevia’nın kalori ve protein değerinin sıfır olduğuna da dikkat çeken Sütlüoğlu, “Çok geniş kapsamlı kullanılabilecek bir ürün. Paraguay ve Arjantin’de çay havzaları ile birlikte iç içe yetişiyor. Toprak yapısı ve iklim olarak Türkiye’de yetişebileceği en uygun yer Doğu Karadeniz bölgesi” dedi. Yetiştirilen Stevia bitkisinin dünyadaki örneklerine göre daha verimli olduğunu belirten Sütlüoğlu, “Bitki, bölge halkı için önemli bir ek gelir kaynağı olabilir. Geçmişte çay ve kivide yaptığımız öncülük gibi Stevia bitkisinde de öncülük yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.