tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.6.2014 10:48:28

Sıfır kalorili şeker: Stevia

Çaykur tarafından geçen yıl deneme üretiminin yapıldığı Stevia isimli bitkinin ilk hasadı gerçekleştirildi. Yapılan analizlerde şekere göre 10 kat fazla tatlandırıcı özelliğe sahip olduğu tespit edilen ve kalori ile protein değerleri sıfır çıkan Stevia bitkisiyle ilgili, uzmanlar şekerin sahip olduğu olumsuz etkileri de taşımadığını belirtiyor. Çaykur’un Arjantin’den getirdiği ve geçen yıl Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Bahçesi’nde deneme üretimine başladığı bitki, bir yıl boyunca yaz ve kış dönemlerinde takip edildi. Bitkinin Doğu Karadeniz bölgesindeki toprak ve iklim koşullarına uyum sağladığı gözlemlendi. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, “Arjantin bölgesinde ‘Ballı yaprak’ veya ‘Tatlı ot’ olarak adlandırılan Stevia’nın deneme ekimlerine geçen yıl başladık ve olumlu sonuçlar aldık. Tatlandırıcı özelliği şekere göre 10 kat daha yüksek. Sıvı hale getirildiği zaman bu oran 300 kata kadar çıkıyor. Ancak şekerin olumsuz etkilerini taşımıyor” dedi. Stevia’nın kalori ve protein değerinin sıfır olduğuna da dikkat çeken Sütlüoğlu, “Çok geniş kapsamlı kullanılabilecek bir ürün. Paraguay ve Arjantin’de çay havzaları ile birlikte iç içe yetişiyor. Toprak yapısı ve iklim olarak Türkiye’de yetişebileceği en uygun yer Doğu Karadeniz bölgesi” dedi. Yetiştirilen Stevia bitkisinin dünyadaki örneklerine göre daha verimli olduğunu belirten Sütlüoğlu, “Bitki, bölge halkı için önemli bir ek gelir kaynağı olabilir. Geçmişte çay ve kivide yaptığımız öncülük gibi Stevia bitkisinde de öncülük yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.