tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.5.2014 10:58:20

Erzurum tarıma yön verecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Erzurum’da soğuğun şiddetinin ve süresinin tarım sektöründe yarattığı maddi kaybın önüne geçmek ve soğuğa dayanıklı bitki türleri geliştirmek için Soğuğa Dayanıklılık Test Merkezi kuruyor. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Erzurum Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde kurulacak test merkezinde, dünya için tehlike oluşturan iklim değişiklikleri ile bu değişikliklere uyum sağlayabilecek dayanıklı yeni çeşitlerin geliştirilmesi hedefleniyor. Bakanlık konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bazı bölgelerde soğuk nedeniyle buğday üretiminde önemli olumsuzlar yaşandığını vurguladı ve “Tohumluk dağıtım planlamasında önerilen ve hatta dağıtılan çeşitlerin, soğuğa dayanma derecelerinin bilinmeden, iklimin sert ve soğuk zararının yoğun görüldüğü bölgelerde üreticileri büyük kayıplara uğratıyor. Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere İç Anadolu, Trakya ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de kış ve soğuk zararı önemli ürün kayıplarına sebep oluyor. Bu nedenle en önemli çeşit geliştirme merkezleri olan Tarımsal Araştırma Enstitülerinin ve diğer kuruluşların yürüttüğü ıslah çalışmalarında sadece doğal koşullarda soğuğa dayanıklılık gözlemleri alınıyor” dendi. Proje ile kurulması planlanan merkezin, Türkiye’de soğuğa dayanıklılık çalışmalarının yapılacağı en büyük ve kapsamlı ilk merkez olacağı vurgulandı. Kurulacak merkez, diğer araştırma enstitüleri, özel şirketler ve üniversiteler ile yapılacak ortak çalışmalara, uygulamalı eğitim çalışmalarına, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yetiştirilmesine de katkı sağlayacak. Bütçesi 2 milyon 947 bin 459 TL olan Soğuğa Dayanıklılık Test Merkezi’nin 2015 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.