tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.4.2014 11:05:09

Tarım makinelerini ortak kullanma çağrısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ekonomik sıkıntı çeken üreticilerin örgütlenerek, tarım makinelerini ortaklaşa kullanmalarını önerdi. Traktör sayısındaki gelişmelere dair açıklamada bulunan Bayraktar, tarım makinelerinde sayıdan çok verimli kullanmanın önemli olduğunu vurguladı. Bayraktar, tarımda makineleşmenin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Birim alanda en yüksek verimin tohum, gübre, iyi bakım, uygun iklim ve toprak şartlarının yanı sıra makineleşmeyle sağlandığını vurguladı. Ekonomik zorluk içindeki üreticilerin kaynaklarının büyük bölümünü traktör almak için ayırdığına değinen Bayraktar, “Tarımın en büyük sorunlarından biri olan örgütlenme ve planlama burada da karşımıza çıkıyor. Tarımda örgütlenmeyle modern ve ekonomik ömrünü tamamlamamış tarım makinelerinin ortak kullanımı sağlanabilir. Üreticimiz daha az maliyetle üretimini sürdürebilir” şeklinde konuştu. Ülkedeki traktör sayıları konusunda da açıklama yapan Bayraktar, Ocak ayında 1 milyon 568 bin 65 olan traktör sayısının, Şubat ayında artarak 1 milyon 571 bin 666’ya çıktığını belirtti. Verilere göre, iller arasında en fazla artış 199 adetle Konya’da yaşandı. En çok traktör ise 76 bin 101 adetle Manisa’da bulunuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.