tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.3.2014 09:06:04

Tohum koleksiyonu genişliyor

Norveç’e ait Spitsbergen Takımadaları’nda inşa edilen depoda, dünyadaki bitkilerin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için tohum örnekleri bulunuyor. Depoda saklanan tohum örnekleri, doğal afetler ve nükleer patlamalardan dahi etkilenmeyecek şekilde korunuyor. Yakın gelecekte tükenmesinden endişe edildiği için depoya getirilen son ürünler arasında ünlü miso tohumu, brezilya fıstığı ve ender rastlanan domates türlerinden olan cherry tipi domates bulunuyor. Norveç’te yer alan depoda yer alan tohumlar, soğuk hava yardımı ile saklanıyor. Kuzey Kutup noktasından 1100 km uzaklıkta bulunan takımadalarda deniz seviyesinden 130 m yukarıya inşa edilen deponun olduğu yerde sadece soğuk hava ve kayalıklar bulunuyor. Duvarları 1 metre kalınlığından ve betonarme olan deponun içindeki hava sıcaklığı -18 derece seviyesinde tutuluyor. Uluslararası proje kapsamında faaliyet gösteren depoda 820 binin üzerinde bitkiye ait tohumlar saklanıyor ve deponun toplam kapasitesi yaklaşık 4,5 milyon tohumun saklanmasına olanak tanıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.