tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.1.2014 10:19:34

Haşereye karşı endemik mücadele

Endemik bir kekik türü olan Sütçüler ve Çalba kekiğinin, haşere ve sineklerle mücadele oldukça etkili olduğu ortaya çıktı. Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde yürütülen çalışma, endemik kekik türlerinin zararlılarla mücadelede etkili olduğunu ortaya çıkardı. Doç. Dr. Hüseyin Çetin, Antalya'nın 400'e yakın endemik bitkisi ile oldukça zengin bir kent olduğuna işaret etti. Endemik bitki türleri üzerinde yürüttükleri bir araştırma çalışmasında Sütçüler kekiği ve Çalba'nın sivrisinek, karasinek, kene ve hamam böceği üzerindeki etkilerini incelediklerini anlatan Çetin, "Bu iki kekik türünün içindeki kimyasallar, böcek ve sineklerin solunum sistemine zarar veriyor ve yüzde 80 oranında ölümlerine sebep oluyor" dedi.
Araştırma sonuçlarını uluslararası bilim dergilerinde paylaştıklarını ve çok olumlu tepkiler aldıklarını vurgulayan Çetin, doğal ortamlarında yetişen endemik bitkilerin araştırma yapacakları kısımlarını toplayarak saflaştırma işlemine tabi tuttuklarını, yok olma tehlikesi altındaki türlerin kimyasal özelliklerini açığa çıkardıklarını belirtti. Haşerelerle mücadelede doğa dostu bir yöntem keşfettiklerini ve insanlara en ufak bir zarar vermeyen bu doğal yöntemin yaygınlaşması gerektiğinin altını çizen Çetin, yurt dışından fahiş fiyatlarla ithal edilen ve doğaya zarar veren zirai ilaçlar yerine doğal yöntemlerin kullanılmasını tavsiye etti.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.