tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.12.2013 08:46:58

Soğan Avrupa yolcusu

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (TTKK) bu yıl ilk defa kuru soğan ihracatına başladı. Üreticilerin depolarında bulunan ürünler, Bulgaristan’a ihraç ediliyor. Soğandaki küresel ölçekli rekolte açığı karşısındaki bu gelişmenin sürdürülmesi amaçlanıyor. TTKK Genel Başkanı İlhami Teke, geçen Eylül-Ekim-Kasım dönemine göre bu yıl yüzde 30’luk bir ihracat artışının söz konusu olduğunu ifade ediyor. Kuru soğan konusunda kamuoyunda yanlış bilgilendirmeler yapıldığını dile getiren Teke, geçen yıl aynı dönemde yaklaşık 27 bin ton soğanın ihraç edildiğini belirtiyor. Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya kuru soğanın gönderilmeye başladığını anlatan İlhami Teke, "Üreticilerimiz soğan ile ilgili kaygılardan uzaklaşsınlar. Ürünlerini muhafaza etmekte başarılı olsunlar. Soğan ihracatçısı birçok ülkede soğan sıkıntısı var. Soğanın yetişmemesi, hastalıklı olması ve rekolte düşüklüğünden dolayı bir açık söz konusu. Biz bu konuda ümitliyiz. Her zaman olduğu gibi üreticilerimizin ürünlerini pazarlamaya devam edeceğiz. Bulgaristan ile başladık akabinde diğer ülkeler de gelecek" diyor. Dünyanın gıda ihtiyaçlarını takip ettiklerini anlatan Teke, ihracat politikalarını şu sözlerle ifade ediyor: "Üreticiler olarak tek yapmamız gereken, ürün piyasasını izlemek. Ürünü ‘Bu yıl para etti, seneye çok ekelim’ mantığı ile değil, istikrarlı bir şekilde yetiştirmek lazım. Amacımız, ortaklarımızın gelirini yükseltecek tedbirleri almak."  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.