tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.11.2013 09:47:42

Fındık yoksa hurma var

Fındık üretiminde iklim şartları nedeniyle bazı yıllar verim alınamıyor. Sakarya-Hendek'te başlatılan bir proje ile fındığın veriminin düşük olduğu dönemlerde hurma üretiminden gelir elde edilmesi hedefleniyor. Üreticilere dağıtılan 10 bin hurma fidanları meyve vermeye başladı. Fındık bahçelerinin yaşlı olması, hava şartlarının umulan düzeyde seyretmemesi, fındık piyasasının umulduğu gibi oluşmaması birçok fındık üreticisini zor durumda bırakan nedenlerden birkaçı. Bu sorunlara çözüm için başlatılan hurma üretimi, alternatif ürün olmaktan çıkıyor. Hurma, artık ana ürün olarak yetiştirilen bir bitki. Türkiye'de cennet hurması, Trabzon hurması olarak anılan bu bitkinin tescilli adı da Hendek hurması. Hendek belediye başkanı Ali İnci, ilerleyen yıllarda bu ürünü işleyen fabrikaların kurulabileceğini belirtiyor: "Üretimi Skarya'nın diğer ilçelerine de yayacağız. Üretimi teşvik edeceğiz. Böylece yalnızca Hendek'te yetişen ürünler değil; örneğin Kocaeli, Düzce, Bolu, hatta Trabzon'da yetişen ürünler Hendek'teki fabrikaya gelecek."    

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.