tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.11.2013 12:56:21

Elma pekmezi kazandırıyor

Elma üretiminin fazla olduğu illerin başında gelen Isparta'da elmayı pekmezi çalışmaları Süleyman Demirel Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezinde başladı. Türkiye'deki üretimin yaklaşık yüzde 20'sini karşılayan Isparta'da kilogramı 10 kuruşa kadar düşen elmanın katma değerinin pekmezle yükselmesi tasarlanıyor. Tarımsal Araştırma ve Uygulama  Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kelen, yılda ortalama 600 bin ton mahsul ile Isparta'nın Türkiye'nin elma üretimine katkı sunan ilk bölgelerden olduğunu anlatan Kelen, bu yıl elma üretiminin daha da artacağı yönünde bir beklenti olduğunu kaydediyor. Isparta'da birinci sınıf elmanın kilogramının 60 kuruştan, suluk elmanın ise 10 kuruştan satıldığına dikkati çeken Kelen, bu fiyatlarla üreticilerin maliyetini bile karşılamakta zorlandığını vurguluyor. Elmanın katma değerini yükseltmek için bazı çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kelen, "Hak ettiği değere kavuşturmak için elmaya ya yeni pazarlar bulmak ya da elmadan farklı ürünler oluşturmak zorundaydık. Elma sirkesi, elma cipsine ilave olarak elma pekmezi üretimi gerçekleştirdik. 10 kg elmadan 1 kg pekmez elde edilebileceğini gördük. 1 kg pekmezin 15 lira civarında olduğu düşünülürse elma pekmezi oldukça karlı bir ürün" diyor. Kelen, elma pekmezinde seri üretime geçilmesi halinde bunun istihdam oluşturacağını ve ekonomiye kazanç sağlayacağını sözlerine ekliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.