tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.11.2013 08:33:13

Poşet gül çayı üretildi

Isparta, gül yetiştiriciliğinde dünyadaki en verimli tarımsal alanlardan biri. Dünyada gül yağı üretiminin yüzde 65'ini karşılayan Isparta güllerinden artık çay da üretiliyor. Süleyman Demirel Üniversitesi Gül ve Gül Ürünleri  Araştırma Uygulama Merkezi'nde (GÜLAR) yürütülen çalışmalar sonucunda içerisinde gül petalleri bulunan sallama çay için "Gül ürünlerinin çeşitlendirilmesi en büyük hedefimiz" diyen Prof. Dr. Fatih Ali Canlı, 100'ün üzerinde ürün geliştirdiklerini anlattı. Geliştirilen ürünlerden birinin de "sallama gül çayı" olduğunu bildiren Canlı, "Isparta'da ürünleri satan mağazalarda gülü tomurcuk halinde bulmak mümkün ancak bu çayın tadı, tomurcuk halinde kurutulduğundan dolayı acıydı. Bu nedenle gül petallerini süzerek poşetin içine koyduk ve sallama çay haline getirdik. İsteyen herkese tattırıyoruz. Çay aromasının güzel olduğu yorumunu aldık" diyor. Sallama gül çayı için bir pazar oluşacağını bekleyen Canlı, Isparta'ya kurulacak çay fabrikasının bölge üreticisine büyük fırsatlar sunacağını öngörüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.