tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.4.2013 07:26:52

Bahçe için kovandan olmak...

Antalya'da bilinçsiz pestisit kullanımı arı telefine yol açtı. Finike ilçesinde arıcılıkla uğraşan Adem Kösem, bal sağma işlemine 1 hafta kala yaşanan arı ölümleri sonrasında zamanında yapılan ilaçlamanın önemine dikkat çekti. Menevşelik köyünde portakal bahçesinde sahip olduğu kovanlarda binlerce arının telef olduğunu söyleyen Kösem, zirai ilaçlamanın gece yerine gündüz saatlerinde yapılması nedeniyle arıların zehirlendiğini söylüyor. Kösem, "Bu arı ölümleri bal üretimini de doğrudan etkiliyor" şeklinde konuşuyor. Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, üreticilerin ilaçlamayı akşam saatlerinde yapmaları gerektiğinin altını çiziyor. Finike Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise benzeri durumlarda arıcıların vakit kaybetmeden ilçe müdürlüklerine bildirim yapmaları gerektiği belirtiliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.