tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.5.2012 10:16:16

"Kanserli köy" "Tarımköy" olabilecek mi?

Doğal kaynaklar her zaman insan sağlığı için olumlu anlam ifade etmeyebiliyor. Türkiye’de özellikle Orta Anadolu’nun bazı bölgelerinde yoğun olarak bulunan volkanik bir malzeme olan erionit, tıpkı asbest gibi yüksek oranda kanserojen bir mineral. Kırsal bölgelerde bu maddeyi içeren taşların ev yapımında kullanılması uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

Kamuoyunda “kanserli köy” olarak gündeme gelen Nevşehir’in Karain köyünde son 33 yıl içinde 280 kişinin kanserden hayatını kaybettiği belirtiliyor. Oluşturduğu tozların solunum yoluyla akciğerlere etki ettiği eroinitin kanser vakalarının temel nedeni olduğu düşünülüyor.

TOKİ’nin girişimiyle geçtiğimiz günlerde başlatılan proje Karain köyünü yenilemeyi hedefliyor. Proje kapsamında bölgeye toplam 126 “Tarımköy” konutu inşa edilirken, köyün altyapı ve çevre düzenlemesi de gerçekleştirilecek.

Proje, yöre insanına sağlığı tehdit eden maddelerden arındırılmış koşullar sağlayabilirse bu, çok geç kalmış olsa da doğru bir adım olacak. Ancak eroinit ve asbest varlığının en yoğun olduğu coğrafyalardan biri olarak Türkiye’de daha pek çok bölgede, yaşamsal koşulların “kanserli köy” diye ün yapmaya gerek kalmadan önce düzeltilmesi gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!