tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.12.2022

Su kullanımında hedef sıfır israf

Su kullanımında hedef sıfır israf

Su kaynakları açısından yüksek risk grubunda bulunan Türkiye’de Ulusal Su Verimi Seferberliği başlatıldı. Yol haritası hazırlanan seferberlik kapsamında, su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 81 ilin belediye başkanına bir mektup göndererek, su stresi altında olan Türkiye’yi, 4 Aralık Dünya Su Kayıpları Günü’nde başlatılmak üzere Su Verimliliği Seferberliği’ne davet etti. Planlanan tarihte başlatılan ulusal ölçekli su verimliliği seferberliği programları kapsamında, içme-kullanma suyu, tarım ve sanayi başta olmak üzere yüksek su tüketimine sahip sektörlerde suyun verimli ve bilinçli şekilde kullanılmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor. Yine Su Verimi Seferberliği kapsamında, konuya ilişkin farkındalığın artırılıp, her bir paydaşı ve bütün su kullanıcılarını kapsayacak şekilde çalıştaylar, eğitimler, atölye çalışmaları, etkinlikler ile su verimliliği kültürünün yaygınlaştırılması ve uygulamalarının hayata geçirilmesi planlanıyor. Toplumun tüm kesimlerine suyun hayati önem taşıdığının vurgulanması ve kullanımının planlaması hayati öneme sahip. Tedbirler sayesinde hem ekolojik sistemin korunması hem de ekonomik kayıpların önlenmesinin mümkün hale geleceğini belirten Bakan Kirişci, sıfır israf ilkesinin toplumca benimseneceğine inandığını vurguluyor.

 

atik-su-sulama.png

İklim değişikliği etkilerine uyum sağlamak için çalışılıyor

Türkiye küresel iklim değişikliğinin etkilerinin yoğun hissedildiği Akdeniz kuşağında yer alıyor ve yüksek risk grubu ülkeleri arasında kabul ediliyor. İklim değişikliği tahminlerine göre ülkede, gelecek 100 yıl içinde, su kaynaklarının yaklaşık yüzde 25 azalması bekleniyor. Hayata geçirilmeye başlanan su verimliliği uygulamaları ile ülkede mevcut durumda içme suyu sistemlerinde yüzde 33,5 olan su kayıplarının yüzde 25 seviyelerine çekilmesi, tarımda sulama randımanının yüzde 49'dan yüzde 75 seviyesine çıkarılması, sanayide temiz üretim teknolojileri ve verimlilik tekniklerinin kullanılması ile temiz tatlı su kaynaklarından toplam su kullanımının yüzde 25 oranında azaltılması planlanıyor. Bakanlık, su tahsis ve kuraklık planlarıyla da havza ölçeğinde su bütçesi belirleyerek, her bir sektörün planlı su kullanımına yönelik eylem planları geliştirdi. Bu doğrultuda Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün, belediyelere teknik destek de verecek. Bu şekilde belediye şebeke kayıplarının önlenmesi amaçlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.