tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.11.2022

Tohum endüstrisi ToBRFV’a karşı toplandı

Tohum endüstrisi ToBRFV’a karşı toplandı

Tohum endüstrisi küresel çapta sorun yaratan domates kahverengi buruşukluk meyve virüsünün (ToBRFV) etkilerini azaltmak amacıyla bir araya geldi.

İlk olarak 2015 yılında Ürdün’de yetiştirilen domateslerde tespit edilen domates kahverengi buruşukluk meyve virüsü (ToBRFV), sonrasında 2019 yılında İtalya, Yunanistan, Türkiye’de, 2020 yılında ise Fransa, Meksika ve Çin gibi ülkelerde de görülmüştü. Uluslararası Tohum Federasyonu’nun (ISF), tohum endüstrisi ve hükümetler arasında Ulusal Bitki Koruma Ofisi aracılığıyla, yetiştiricileri endişelendiren bu virüse karşı bilgi paylaşmak, iletişimi artırmak ve ilgili tüm taraflar arasında iş birliği sağlamak amacıyla uluslararası bir diyalog düzenlediği belirtildi. Düzenlenen toplantıda odaklanılan konuların; mevcut ToBRFV düzenlemeleri ve domates ve biber tohumlarının sınır ötesi hareketi üzerindeki etkisi, tohum üretim sahalarında ToBRFV riskini azaltmak için tohum sektörü tarafından kullanılan mevcut teknolojiler ve ToBRFV ve yeni ortaya çıkan bitki sağlığı sorunlarını ele alması için sonraki adımlar olarak belirlendiği tespit edildi.

domates-v.jpg

Direnç kırıldı, virüs çok kolay bulaşıyor

Sağlıklı bir bitkiye, iş aletleri, eller, enfekte bir bitki veya virüs içeren toprakla fiziksel temasa geçmesi hâlinde virüsün çok kolay bulaştığı belirtildi. On yıllardır mücadele edilen virüsün, direnç gösteren genlerin de üstesinden geldiği tespit edildi. Bilim insanları ToBRFV'ye direnç sağlayacak yeni genleri belirlemek için çalışıyor. Tohum sektörü ise virüsün yayılmasını durdurmak amacıyla anlamlı, uzun vadeli çözümler bulma konusunda üzerine düşeni yapmak istiyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.