tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.08.2022

Planlı üretim için adım atılıyor

Planlı üretim için adım atılıyor

Arz Güvenliği Takip Sistemiyle, tarımda öncelik stratejik ürünlere veriliyor. Üreticinin, belirlenen ürünü ekmesi durumunda, ürün alım garantisi verilirken, üretici ürünü bildirmezse çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

Dünyada yaşanan gıda krizi, tarım alanını öncelik haline getiriyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin tarımda önceliğinin stratejik ürünler olduğunu vurguluyor. Türkiye'nin tarımda önceliği olan stratejik ürünler arasında buğday, arpa, çavdar ve şeker pancarı bulunuyor. Hayvansal ürünlerde de et, süt, yumurta öncelikli ürünler arasında. Tarımda üretim alanlarının artırılması, verimin yükseltilmesi ve kalitenin daha yukarıya taşınması amacıyla Strateji Geliştirme Başkanlığı bünyesinde “Arz Güvenliği Daire Başkanlığı” kuruldu. Başkanlığın görevleri arasında Bakanlık tarafından belirlenecek stratejik tarımsal ürünlerin üretiminin yeterlilik sürecini analiz etmek ve tedbir önerileri geliştirmek yer alıyor.

Sözleşmeli üretim modeli geliyor

Kurulmasına yönelik çalışmaların devam ettiği Arz Güvenliği Takip Sistemi ile dijital ortamda süreç takip edilecek ve karar destek raporlarının oluşturulması sağlanacak. Planlı üretim yapılmasını öngören sözleşmeli tarım modeli ile devlet, üreticiyi ne üreteceği konusunda yönlendirecek. Üretici ekim döneminde tarlasına ne ekeceğini bildirmek zorunda olacak. Bildirimde bulunmayanlara yaptırım uygulanacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.