tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.06.2022

Tarımda Ar-Ge çalışmalarına destek geliyor

Tarımda Ar-Ge çalışmalarına destek geliyor

Tarımsal üretimde verimliliğinin korunması ve artırılması amacıyla birçok projeye imza atılıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarımda Ar-Ge çalışmaları için 50 milyon lira bütçe ayırdı.

Covid-19 pandemisi, küresel iklim değişikliği, Rusya-Ukrayna savaşı gibi etkenler sonucunda artış gösteren gıda fiyatları ve nüfus artışı gibi sorunlar tüm dünyada gözlerin tarım sektörüne çevrilmesini sağladı. Bu alanda kamu, özel sektör, sanayi ve üniversite ortaklığıyla pek çok proje hayata geçirilirken, Türkiye’de tarımı iyileştirmeye yönelik çalışmalar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle de yürütülüyor. Bu noktada tarımsal Ar-Ge ve yenilik ekosistemine sunulan imkânların çözüm odaklı ve kapsamlı yönetilebilmesi amacıyla TÜBİTAK ile TAGEM arasında imzalanan protokol ile ‘’Tarımsal Araştırmalar Çağrısı’’na çıkılacak.

Her projeye 2 milyon lira destek verilebilecek

Tarımsal Araştırmalar Çağrısı'nda gıda, tarım ve hayvancılık alanında hazırlanan bilimsel projeler, TÜBİTAK'a sunulacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı eş fonlamasıyla projelere ayrılan bütçe, 50 milyon lira olacak. Her bir proje, bu kapsamda 2 milyon liraya kadar destek alabilecek. Fon alabilecek başlıklarda, yükselen dijital teknolojilerin tarımda kullanılması, iklim değişikliğinin tarımsal üretim sistemlerine etkilerini değerlendiren model geliştirilmesi, yerli gübre üretim teknolojilerinin geliştirilmesi yer alıyor. Ayrıca, yemeklik tane baklagillerin ulusal ihtiyacı karşılayacak şekilde üretiminin ıslah ve yeni teknolojilerle artırılması, değişen iklim koşullarına uygun yeni meyve çeşitlerinin, üzüm çeşitlerinin ıslahı ve teknolojilerinin geliştirilmesi, pamuğun verimli yetiştirilmesi gibi başlıklar öne çıkıyor. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu gıda, tarım ve hayvancılık alanında belirlenen, toplam 16 ana başlık altında 129 alt başlığı bulunan çağrıya araştırmacılar, 20 Haziran-1 Eylül döneminde başvurabilecek.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.